Negatif SEO Nedir ve Sitenizi Nasıl Korursunuz?

SEO giderek daha rekabetçi hale geliyor. Birçok kişi SERP’lerde sıralamaya girmekte zorlanıyor ve bu nedenle organik arama trafikleri düşüyor. Sonuç olarak, rakiplerinin web sitelerine zarar vermeye çalışmak için negatif SEO’ya yöneliyorlar. Bu da rakiplerinin sıralamalarının düşmesine ve hatta sert Google cezaları almalarına neden oluyor.

Sakın aldanmayın… Negatif SEO her web sitesi sahibini bir aşamada etkiler. Hazırlıklı değilseniz, gelecekte sizin için çok büyük sorunlara neden olabilir. Web sitenizi güvence altına almak için şimdi harekete geçin. Web sitenizi negatif SEO taktiklerine karşı korumak için bu blogdaki her adımı izleyin.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Negatif SEO Nedir?

Negatif SEO, bir rakibin arama sonuçlarındaki sıralamasını kasıtlı olarak sabote etmek için kullanılan siyah şapkalı SEO teknikleridir. Bu genellikle trafik ve gelir kaybına yol açar. Google, rakibin şu amaçlarla tehlikeli SEO stratejileri kullandığını düşünür:

 • Algoritmayı manipüle etmek
 • Kendi arama sıralamalarını yükseltmek
 • Böylece web sitesi Google cezasına çarptırılır.

Negatif SEO saldırılarının bu kadar acımasız olabilmesinin nedeni budur. Aniden ortaya çıkarlar ve savuşturulmaları zordur.

Sitenizi Negatif SEO’dan Korumak İçin İpuçları

Negatif SEO, her büyük web sitesini bir aşamada veya başka bir şekilde etkiler. Potansiyel saldırıların farkında olmanız ve bunları nasıl önleyeceğinizi bilmeniz gerekir. Aşağıdaki ipuçları, web sitenizi Negatif SEO’dan korumak için sizi bilgi ve araçlarla donatacaktır.

Negatif SEO Nedir ve Sitenizi Nasıl Korursunuz?
Negatif SEO Nedir ve Sitenizi Nasıl Korursunuz?

Google Search Console Araçları E-posta Uyarılarını Kurun

Google Search Console, web sitenizi negatif SEO’dan korumanıza yardımcı olabilecek güçlü bir SEO aracıdır. Aşağıdaki durumlarda sizi otomatik olarak e-posta ile bilgilendirebilir:

 • Web sitenizde kötü amaçlı yazılım varsa
 • Site sayfalarınız dizine eklenmiyor
 • Sunucu sorunları yaşıyorsunuz
 • Google’dan bir ceza alırsınız

Bu uyarıları kurmalısınız çünkü web sitenizi korurlar ve bunu yapmak ücretsizdir. Google Search Console hesabınıza giriş yapın ve Kullanıcı Ayarları’na tıklayın. E-posta Tercihleri’ne tıklayın ve E-posta ile bildirimi etkinleştir kutusunu işaretleyin. Bitti! Web sitenizle ilgili herhangi bir sorun olduğunda Google artık size e-posta gönderecektir.

Önerilen İçerik :   E-Ticaret Sitelerinde Bulunan Ürün Yorumları Satışlar Üzerinde Nasıl Bir Etki Sağlar?

Sitenizi Bilgisayar Korsanlarından Koruyun

Çoğu web sitesi sahibi güvenliğe yeterince önem vermiyor. Ancak şunu açıklığa kavuşturalım: Web sitesi güvenliği çok önemlidir.

Uyandığınızda birinin aylar önce web sitenizi hacklediğini ve o zamandan beri ortalığı kasıp kavurduğunu fark etmek zor bir gündür. Bu noktada, bu konuda bir şey yapmak için çok geç olabilir. İşte web sitenizi korumak için şimdi yapabileceğiniz bazı basit şeyler:

 1. Harf, rakam ve sembollerin kullanıldığı 12+ karakter uzunluğunda bir şifre oluşturun
 2. Web sitenizin otomatik ve düzenli olarak yedeklendiğinden emin olun
 3. Eklentiler ve uygulamalar gibi her şeyi güncel tutun
 4. HTTPS güvenliğine sahip olduğunuzdan emin olun
 5. Bir google authenticator eklentisi yükleyin ve 2 adımlı doğrulama oluşturun

Sitenizi Kötü Amaçlı Yazılımlardan Koruyun

Bilgisayar korsanları tarafından web sitelerine erişmek ve zarar vermek için kullanılan zararlı yazılımları ifade eder. Yüksek kaliteli kötü amaçlı yazılımlar tespit edilmeden aylarca bir web sitesinde kalabilir. Kötü amaçlı yazılım sitenize yüklendikten sonra kaldırılması zor olabilir. Yapılacak en iyi şey ilk etapta bunu önlemektir. Birçok barındırma sağlayıcısı kötü amaçlı yazılım tarama ve koruma hizmetleri sunar. Hangi kötü amaçlı yazılım güvenliğine sahip olduklarını görmek için barındırma şirketinize danışın.

WordPress Web Siteniz mi var?

Bunlar göz atmanız gereken en iyi WordPress anti-malware ve güvenlik eklentileridir:

 • Sucuri
 • iThemes Güvenlik Pro
 • JetPack

Bir sorun haline gelmeden önce web sitenizi kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak için şimdi harekete geçin.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir