Niş Sitenizi Büyütmek İçin Sosyal Medya Kullanmanız Gerekiyor mu?

Her yıl yeni sosyal medya kanalları ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Bazıları ilgi çekip hızla yayılırken bazıları da sönüp gidiyor. Bu kanalların her biri, kullanıcıların birbirleriyle etkileşime girmesini sağlayan kendine özgü bir yönteme sahiptir ve hatta bazıları işletmeler tarafından sitelerine trafik çekmek için kullanılabilir.

Aslında pek çok blog, trafiğinin büyük bir kısmını sosyal medya kanallarından alıyor ve burada bir damla trafikten bahsetmiyorum. Doğru şekilde kullanıldığında sosyal medya kanalları bir siteye her ay on binlerce veya daha fazla ziyaretçi gönderebilir. Bununla birlikte, başarılı bir niş siteyi büyütmek için sosyal medya kanallarından yararlanmanız gerekiyor mu, yoksa bunun yerine trafik çekmek için organik aramaya mı odaklanabilirsiniz? Bu yazıda, niş siteniz için sosyal medya hesapları oluşturmanın artılarını ve eksilerini ele alacağız ve başarılı siteyi büyütürken keşfettiklerimizi size bildireceğiz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Sosyal Medya Niş Sitenize Nasıl Fayda Sağlayabilir?

Yukarıda da belirttiğim gibi, trafiğinin çoğunu yalnızca sosyal medyadan alan birçok büyük niş site var. Bu da size sosyal medya profillerinizden nasıl yararlanacağınızı bulabilirseniz çok büyük bir potansiyel olduğunu gösterecektir.

Sabırlı olmanın önemiyle ilgili daha önceki bir yazımda da belirttiğim gibi, organik arama trafiğini artırmak zaman alır, hem de çok zaman. Sitenize kayda değer bir trafik gelmeye başlamadan önce 9-12 ay, bazen daha uzun bir süreden bahsediyorum.

Bu, sosyal medya trafiğinin önemli ölçüde farklılık gösterdiği bir alandır. Bir Pinterest hesabı açabilir ve birkaç hafta ila birkaç ay içinde ilgi çekmeye başlayabilirsiniz. Aynı şey Facebook için de geçerlidir, ancak son birkaç yılda bu giderek daha zor hale gelmiştir. Ne olursa olsun, sosyal medyadaki paylaşımlar nispeten hızlı bir şekilde dikkat çekebilir ve bir şey birkaç kez paylaşılırsa, sürecin oldukça erken bir döneminde sitenize gelen bir trafik damlası görebilirsiniz.

Niş Sitenizi Büyütmek İçin Sosyal Medya Kullanmanız Gerekiyor mu?
Niş Sitenizi Büyütmek İçin Sosyal Medya Kullanmanız Gerekiyor mu?

Markanızı Büyütün

Trafik faydaları kesinlikle güzel olsa da, benim gözümde en önemlisi bu. Ne zaman yeni bir site oluştursak, amacımız bir marka yaratmaktır. Facebook, Pinterest, Instagram ya da şu anda piyasada bulunan diğer pek çok sosyal medya kanalında paylaşım yaparak sitenizin web üzerindeki görünürlüğünü artırmış olursunuz.

Önerilen İçerik :   Müşteri Psikolojisi Nedir?

Farklı platformlarda içerik paylaşarak ziyaretçilerinize gerçekte olduğunuzdan çok daha büyük olduğunuz izlenimini verebilirsiniz. Bu, ziyaretçilerinizin güvenini kazanmanıza yardımcı olabilir, bu da daha iyi kullanıcı etkileşimi ölçümleri ve daha yüksek sıralamalar sağlayacaktır. Ayrıca Google’ın sosyal medya varlığınızı bir dereceye kadar hesaba kattığı ve bunun da organik aramada daha hızlı sıralanmanıza yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca bu sosyal hesaplardan bazı geri bağlantılar elde edeceksiniz ve bunlar güçlü geri bağlantılar olmasa da sitenizin otoritesini artırmaya yardımcı olacaklardır.

Peki ya YouTube?

Şimdiye kadar YouTube’dan bahsetmedim. Bunun nedeni YouTube’un diğer popüler sosyal ağlardan biraz farklı olması. YouTube, paylaşım ve yorum yapma gibi diğer ağlarla birçok benzer şekilde işlese de, aynı zamanda bir arama motorudur. YouTube’un üst kısmındaki arama çubuğuna bir arama yazabilirsiniz ve Google Arama’da beklediğiniz gibi sonuçlar döndürür.

Bu, diğer ağlardan bazıları kadar değişken veya viral olmadığı anlamına gelir. Aslında her zaman yeşil bir konu hakkında bir video yayınlayabilirsiniz ve insanlar bunu YouTube’daki arama özelliği aracılığıyla yıllarca bulmaya devam edecektir. YouTube, belirli bir eşiğe ulaştığınızda videolarınızda reklam yayınlayarak da para kazanılabilir. Bu, sitenize trafik göndermeden YouTube’da para kazanabileceğiniz anlamına gelir. Son olarak, bazı içerikler video formatında daha iyi çalışır. Videoları sitenizdeki blog yazılarının içine kesinlikle yerleştirebilirsiniz, ancak genellikle bunları YouTube gibi bir platformda yayınlamak çok daha mantıklıdır, bu da onları daha geniş bir kitlenin önüne çıkaracaktır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir