Müşteri Psikolojisi Nedir?

Satış yapmayı isteyenler için çok önemli olan müşteri psikolojisi nedir? Müşteri psikolojisi; bir ürünü satın alma potansiyeli bulunan müşterinin duygu ve düşüncelerinin tümüdür! İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak için birçok iş sektörü vardır. İnsanların hizmet almaları onları müşteri sıfatına sokar. Sunulan her ürün ve hizmetin alıcısı müşterilerdir.

Sektörler, insanlara ürün ve hizmet satarak müşterilerini memnun etmeye çalışır. Müşteri psikolojisi nedir? Müşteri psikolojisini anlamak, insan psikolojisini iyi anlamaktan geçer. Satış yapan tüm firmalar için müşterinin neye ihtiyacı olduğunu iyi belirlemek, onları potansiyel müşteri yapar.

Hedef kitlesini belirleyen ve hedef kitlenin neye ihtiyacı olduğunu bilen şirketler, en iyi şekilde hizmet vermeye devam etmektedir ve edecektir. Satış için yapılan taktikler sayesinde çoğu satıcının satışlarını arttırmıştır. Yapılması gereken müşteri psikolojisini anlamak ve ihtiyaçları doğrultusunda yarar sağlayacak çözümler üretmektir. Ürünün müşteri için yararlı olduğunu anlatmak, ürünü müşteriye satmak için ikna etmekten daha kolaydır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Müşteri Psikolojisini Anlamak

Müşterin kendilerine özel düşüncelerinin olduğunu biliyoruz. İşte bu noktada oluşan durum bir boşluğa neden olur ve bu boşluğa “gap” denir. Gap; satışa çıkan bir ürün ya da hizmetin, müşteri için en uygun ürün ve hizmet olduğuna ikna etme işidir. Böylece satış yapacak olan kişi veya kişiler bu boşluğu iyi değerlendirir. Müşteri psikolojisini anlamak, her zaman yatırımcı açısından avantajlı bir durum olarak tanımlanmaktadır.

Satıcılar önce bu boşluğu bulmalıdır. Daha sonra da satış çözümleri üreterek arada köprü görevi görmelidir. Bu şekilde müşterilerin neye ihtiyacı olduğundan haberdar olmak şarttır. Geliştirilen strateji sayesinde satışlarda eskiye oranla artış görülecektir. Satıcılar, ikna kabiliyetlerini satılacak olan ürünlerin yarar sağlaması üzerine yöneltmelidir. Siz de müşteri psikolojisini anlamak için etkili bir araştırma içerisinde yer alacak olursanız; karlı bir yatırım yapmak konusunda da önemli kazanımlara sahip olursunuz!

Önerilen İçerik :   Online Alışverişte Satışları Artıran Unsurlar Nelerdir?

Müşteriye Ürün Değil Çözüm Satmak

Satıcılar, müşterilerine ürün satmaktan çok çözüm satmaktadır. Çoğu satıcı bunun farkında değildir. Müşteriyi ürün almaya ikna değil, motive etmek bir başka yöntem olmaktadır. Örneğin; bir araba satacaksanız, müşteri psikolojisini iyi anlamalısınız. Sabahları toplu taşıma kullanmak istemeyen bir kişi arabaya ihtiyaç duymaktadır. Sabahları işe arabasıyla gitmesi için müşteriyi araba almak için ikna sağlanır. Araba satıcıları aslında müşteriye çözüm satmaktadır. Özellikle çözüm odaklı bir hizmet sunuyor olmak; müşterilerin psikolojilerini de olumlu yönde etkilemektedir!

Müşteriler ürün ile değil, o ürünün kendisine ne yarar sağlayacağı ile ilgilenmektedir. Ürünün kalitesinden değil, ürünün sağladığı yarardan bahsetmek müşteri psikolojisini olumlu yönde etkiliyor. Böylece müşteri kendisine yarar sağlayacak ürün ya da hizmeti almak isteyecek. Market alışverişlerinde kullanılan küsurat taktiği ise müşteri psikolojisini olumlu etkilemektedir. Olan rakamdan biraz daha ucuz gösterme politikası her zaman iş yaramaktadır. Çoğu kişi alışverişe çıktığı zaman “benim buna ihtiyacım var mı?” şeklinde yürüyen bir psikoloji ile alışveriş yapılıyor. Eğer müşteri psikolojisi iyi anlaşılırsa, satışlar da o oranda patlama yapacaktır.

Hedef Kitle Belirlemenin Önemi

Müşterinin neye ilgi duyduğunu belirlemek hedef kitle ile ilgilidir. Hedef kitle belirlendikten sonra, satış yapılacak ürün kişisini bulacaktır. Satıcıların belli stratejileri uygulamaları sonucu satışlar artacaktır. Bunun için müşteri psikolojisi iyi tanınmalıdır. Müşteri psikolojisi nedir? Sorusu satıcılar için merak konusudur. Satıcılar müşterilerini belirledikten sonra ihtiyaçlarını belirlerler. Bu değerlendirmeler; cinsiyet, yaş, ilgi alanları gibi birçok unsuru içerir. Tüm bunlar sayesinde kişilerin neye ihtiyacı olduğu bulunur ve hizmet sağlamak için satış başlar. Müşteriyi, ürün satmak için değil; yarar sağlamak ve çözüm üretmek olarak görmek her satıcının satışlarını arttırmaktadır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir