Domain Transfer Nedir?

Domain Transfer  bir başka değişle alan adı transfer kayıtlı olduğunuz başka bir firmaya taşıma işlemine denir. Domain Transfer sebepleri için bir çok neden olmakla beraber sıklıkla fiyat, güvenlik ve tek bir yerden yönetim kolaylığı gibi sebeplerle yapılır.

Bazen firmalar domain transfer kampanyası yapar ve cazip seçenekler Alan Adı Transfer sebepleri arasına girmektedir.Bir başka sebepte size ait olan domaininizi başka bir kullanıcıya satma veya devretme durumlarında da Alan Adı Transfer ihtiyacı doğar. Domain Transfer işlem süresi, domain uzantısına göre değişiklik göstermekle birlikte 12 saat ile 3 hafta arasındaki bir süreci kapsar.

Domain Transfer Şartları Nelerdir?

Domain Transfer Şartları , Domain tescil veya kayıt  edildikten sonra en az iki ay yani 60 gün geçmiş olmalıdır. Aynı zamanda domain bitiş tarihine daha 20 gün olmalıdır. 20 gün zorunlu bir zaman değildir. Ancak sıkıntı yaşamamanız için bu şekilde tavsiye edilmektedir.

  • Alan adınızın kayıtlı olduğu firmaya herhangi bir borcunuz olmamalıdır. Borcunuz olması durumda transfer işlemi gerçekleştirilemeyecektir.
  • Yetkili mail hesabınızın aktif durumda olması gerekir.
  • Alan adını transfer etmek için gerçek sahibi olmak zorundadır. Gerçek sahibi dışında transfer işlemi yapılamaz.
  • Alan adı durumu aktif olması gerekmektedir. Kilitli yada beklemede olursa transfer gerçekleşmez.

Domain Transfer Nasıl Yapılır?

Domain Transfer işlemi yapmak için firmanızdan  aldığınız Alan Adı Transfer kodu (epp code), yeni domain firmasınına iletilmek üzere bir yere not edilmelidir. Yeni domain firmanızdaki hesabınıza giriş yapın ardından Alan Adı Transfer sayfasına gidin.Transfer etmek istediğiniz alan adınızı domain sorgulama çubuğuna yazın ve sorgulatın. Çıkan sonuçlarda domaininizin karşısında “transfer et” butonu çıkacaktır. ( Kayıtlı firmanızda Alan Adı Transfer kilidi açık ise çıkar). Eğer sizden Epp kodu, Transfer kodu isteniyorsa kodu girin, istenmiyorsa bu adımı şimdilik atlayın daha sonra yapmanız gerekebilir, bu adım firmadan firmaya değişebilmektedir. Yeni firmadan transfer işlemini başlatıp ödemesini yaptıktan sonra domain iletişim bilgilerinde yer alan mail adresinize onay eposta gelecektir. Gelen eposta türkçe yada ingilizce olabilir. E-posta onay işlemi mutlaka yapılmalıdır.E posta onay işleminden sonra domaininiz 12 Saat ile 3 Hafta içerisinde transfer edilecektir.

Önerilen İçerik :   Google’ye Nasıl Reklam Verilir?

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir