Kategori: Genel

CMS ile görüntüleri ve diğer medyayı nasıl yönetirsiniz
E-TicaretGenel

İçerik Yönetim Sistemi(CMS) Nedir?

Genellikle CMS olarak kısaltılan içerik yönetim sistemi, kullananların hususi teknik bilgiye gerek kalmadan bir web sayfasında içerik oluşturmasına, yönetmesine ve değiştirmesine destek olan bir yazılımdır.

Daha rahat bir üslupla, bir içerik yönetim sistemi, tüm kodu sıfırdan yazmanıza (hatta iyi mi kod yazılacağını bilmenize) gerek kalmadan bir web sayfası oluşturmanıza destek olan bir araçtır.Web sayfaları oluşturmak, görüntüleri depolamak ve diğeri işlevler için kendi sisteminizi oluşturmak yerine, içerik yönetim sistemi sizin için tüm bu temel altyapı işlerini halleder, böylece web sitenizin daha ileriye dönük bölümlerine odaklanabilirsiniz.

Web sitelerinin ötesinde, belge yönetimi benzer şekilde diğeri işlevler için içerik yönetim sistemleri de bulabilirsiniz.

İçerik Yönetim Sistemi(CMS) Nasıl Çalışır?

Size bir içerik yönetim sisteminin iyi mi çalmış olduğu hakkında bir düşünce vermek için, WordPress arayüzünde bir turu çıkacağız ( WordPress , bir içerik yönetim sistemine iyi bir örnektir).

Bir içerik parçası meydana getirmeye başlamış olalım. Bir içerik yönetim sistemi olmadan , statik bir HTML dosyası yazmanız ve onu sunucunuza yüklemeniz gerekir ( karmaşık geliyor, değil mi? ).

WordPress şeklinde bir içerik yönetim sistemi, bir tek Microsoft Word şeklinde iyi bir bit görünen bir arayüzde içerik yazabilirsiniz:

Benzer şekilde, görseller şeklinde medya yüklemek ve yönetmek için, web sunucunuzla direkt etkileşime girmek yerine medya kitaplığına göz atabilirsiniz:

İçerik yönetim sistemi, yalnızca bir arka uç yönetim arayüzü değildir. Ayrıca oluşturduğunuz tüm içeriğin tam istediğiniz benzer şekilde ziyaretçilerinize görünmesini sağlar.

İçerik Yönetim Sistemini(CMS) Neler Oluşturur?

Daha teknik bir düzeyde, bir içerik yönetim sistemi iki temel bölümden oluşur:

 1. Bir içerik yönetimi uygulaması (CMA) – bu, sitenize hakikaten içerik eklemenize ve yönetmenize müsaade eden kısımdır (yukarıda gördüğünüz benzer şekilde).
 2. Bir içerik teslim uygulaması (CDA) – bu, CMA’ya girdiğiniz içinde ne olduğu alan, uygun şekilde saklayan ve ziyaretçileriniz tarafınca görünür hale getiren arka uç, sahne arkası sürecidir.

Birlikte, iki sistem web sitenizin bakımını kolaylaştırır.

Popüler İçerik Yönetim Sistemlerine(CMS) Örnekler Nelerdir?

Yukarıda size gösterdiğimiz WordPress, popüler bir içerik yönetim sisteminin en güzel örneğidir. Kesinlikle başka içerik yönetim sistemleri olsa da, WordPress malum bir içerik yönetim sistemine haiz web sitelerinde %40.0’ın üstünde pazar payına haizdir.

Kesinti süresi ve WordPress sorunlarıyla mı savaşım ediyorsunuz? Kinsta size zaman kazandırmak için tasarlanmış barındırma çözümüdür! Özelliklerimize göz atın

Biz “WordPress” sözünü Not biz olduğunuzu WordPress.com bahsetmiyoruz . Bunun yerine, gerçek açık kaynaklı WordPress içerik yönetim sisteminin depolandığı web sayfası olan WordPress.org’a odaklandık .

Kendi kendine barındırılan WordPress yazılımının ötesinde, diğeri popüler içerik yönetim sistemleri şunları ihtiva eder:

 • Joomla
 • Drupal
 • Magento (e-ticaret mağazaları için)
 • Squarespace
 • Wix
 • TYPO3

Kendilerini büyük işletmeleri hedefleyen daha azca malum birçok içerik yönetim sistemi de vardır (eşleşmesi gereksinim duyulan pahalı bir fiyat noktasıyla).

Bir İçerik Yönetim Sistemleri(CMS)ile Ne Tür Web Siteleri Oluşturabilirsiniz?

Bir fazlaca içerik yönetim sistemi günümüzde oldukça esnektir. Magento ve e-ticaret benzer şekilde belirli bir kullanıma odaklanan bazıları olsa da, popüler içerik yönetim sistemlerinin bir fazlaca temelde her tür web sayfası oluşturmak için kullanılabilir.

Mesela, aşağıdakileri güçlendirmek için WordPress’i kullanabilirsiniz:

 • Statik web sayfaları
 • Bloglar
 • e-ticaret mağazaları
 • Forumlar
 • Sosyal ağlar
 • Çevrimiçi kurslar
 • Üyelik siteleri
 • portföyler

En İyi CMS Platformu Nedir?

Elbette her insanoğlunun bir cevabı var, bir tek bir içerik yönetim sisteminin durumların %100’ünde en iyisi olduğuna dair gerçeklere dayalı bir argüman bulmak zor.

Yine de yapabileceğimiz, sayılara geri dönmek ve WordPress’in içerik yönetim sistemi pazarında bu kadar baskın bir paya haiz olmasının bir sebebi olduğuna dair bir öneride bulunmak:

İçin en web sayfası türlerine, en kullanıcı dostu, esnek bir çözüm sağlar. Her zaman en iyi seçenek değildir, bir tek bir fazlaca zaman en iyi seçenektir .

Popüler içerik yönetim sistemlerinden bazılarının daha derin bir karşılaştırması için şuradaki yayınlarımızı görüntüleyebilirsiniz:

 • WordPress vs Drupal
 • WordPress vs Squarespace

İçerik Yönetim Sistemi(CMS) ile Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Bir içerik yönetim sistemi ile kendi web sitenizi oluşturmak ister misiniz? Eğer öyleyse, genel süreç şöyleki görünür

 • Web hosting ve bir alan adı satın alın
 • Web sunucunuza tercih ettiğiniz içerik yönetim sistemini kurun
 • Sitenizin iyi mi göründüğünü ve iyi mi çalıştığını dikte etmek için içerik yönetim sistemini yapılandırın
 • İçerik yönetim sisteminin arayüzünü kullanarak içerik yazmaya başlayın
web tasarim-firmasi
29Ağu
Genel

Web Tasarım Nedir HTML CSS SEO Hakkında Bilgiler

Web tasarımı, bir web sitesi oluşturma sürecidir. Bir e-ticaret sitesi veya blog için olabilir, ancak bir web sitesinin görünümüyle ilgili her şey “tasarım” şemsiyesi altına girer....

mobil-uygulama
29Ağu
Genel

İzmir Mobil Uygulama Geliştirme Firması

İzmir Mobil Uygulama Geliştirme Firması Mekait, her geçen gün değişen ve gelişen pazarlama koşullarında, yaratıcılığın sınırlarını zorlayarak hizmet verdiği markaları...

Domain Transfer
10May
Genel

Domain Transfer Nedir?

Domain Transfer  bir başka değişle alan adı transfer kayıtlı olduğunuz başka bir firmaya taşıma işlemine denir. Domain Transfer sebepleri için bir çok neden olmakla beraber sıklıkla fiyat,...

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?
07Nis
Genel

Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Meslek tercihleri söz konusu olduğunda ayrıntılı bir araştırma yapmak şarttır. Bu araştırmayı yaparken de geleceğin meslekleri nelerdir? Sorusuna yanıt bulmak gerekmektedir. Gelişmekte olan...

E-Ticaret Sitelerini Güvenilir Kılan Taktikler Nelerdir?
04Nis
Genel

 E-Ticaret Sitelerini Güvenilir Kılan Taktikler Nelerdir?

E-ticaret sitesi sahipleri e-ticaret sitelerini güvenilir kılan taktikler konusunda bilgi sahibi olmak durumundadır. Zira bu sayede müşterilerin güvenini de kazanmak mümkün olmaktadır. Peki;...

İnovasyon Örnekleri
27Mar
Genel

İnovasyon Örnekleri

İnovasyon nedir? Firmaların ürün ya da hizmetlerindeki yenileşme çalışmalarına inavosyon denir. Firmanın serbest rekabet koşullarında var olması birtakım çabalar gerektirir. En etkili...

İnternet Üzerinden Satış Yaparak Gelir Sağlama
26Mar
Genel

Google’ye Nasıl Reklam Verilir?

Global dev bir marka olan Google’ye nasıl reklam verilir? Google’ye reklam vermek konusunda bir karar almışsanız; öncelikli olarak reklam vermekteki amacınızı belirlemelisiniz. Bu amaç...

Şirket nasıl kurulur
11Şub
Genel

Şirket Nasıl Kurulur? Aşamaları Nelerdir?

Ticari faaliyetlerle ilgilenmek isteyenler için önemli noktalardan biri de şirket kurmaktadır. Farklı sektörlerdeki ticari işlemler için şirket sahibi olma zorunluluğu vardır. Şirket nasıl...


] }