En Etkili İkna Teknikleri

Elbette ki en etkili ikna teknikleri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. İkna teknikleri konusunda bilgi sahibi olmak; özellikle etkili bir satış yapmayı da mümkün hale getirmektedir. Böylece karlı bir şekilde ticaret yapabilmek de mümkün olmaktadır.

İnsanların düşüncelerine etki etmeye veya değiştirmeye çalışılmasına ikna denmektedir. İknada, bir düşünce belli manipülasyonlar ile kişilere yedirmeye çalışılır. İletişim ise, insanların birbirlerinden etkilenme yoludur. İletişim sayesinde bireyler ikna edilir. Aslında psikolojik olarak kişileri ikna etmek o kadar da zor değildir. İkna etmek için bazı teknikler ortaya çıkmıştır.

En etkili ikna teknikleri ister iş hayatında ister günlük hayatta karşımıza çıkar. Şirketler, insanları ikna etmek için psikolojik olarak etkilemeye çalışır. İknada amaç, bir kişinin aklında belli bir tutumun yer etmesidir. İnsanların bir durum karşısındaki tutumunun değişmesi iknaya bağlıdır. Özellikle alışverişte ikna çabası ile oldukça sık karşılaşılır. Bir satış temsilcisi, bir ürünü müşteriye satmak için müşteriyi ikna etmeye çalışır. İhtiyaçları doğrultusunda alışverişe çıkan müşteri, ihtiyacı olmayan bir ürünü satıcının ikna yeteneği sayesinde alabilir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

En Etkili İkna Teknikleri Nelerdir?

Psikolojisi ile bağlantısı olan ikna tekniklerini birçok şirket kullanmaktadır. Satılmak istenen ürün, müşterinin alması için teşvik edilir. İkna teknikleri birçok farklı başlıkta incelenebilir.

  • Önce büyük sonra küçük ricalar ile ikna etme tekniği, en etkili ikna teknikleri arasındadır. Bu teknikte önce insanların kabul edemeyeceği büyük bir ricada bulunulur. Daha sonra kişilere, kabul edebilecekleri daha küçük bir ricada bulunarak teklifin kabul edilmesi sağlanır. Bu tekniğe indirimler en büyük örnektir.
  • Gitgide artan ricalar ile ikna etme taktiği, bir ürünün bütünleyici parçalar ile satılmasıdır. Bir araba almak için galeriye gittiğinizde o araba için modeli, donanımı ve aksesuarları arttırılarak araç bambaşka bir fiyata satılır. Bu teknikte oldukça kullanılan ikna teknikleri arasındadır.
  • Sadece o değil ikna tekniği ile, satış sırasında indirimler uygulanır. İndirimin yanında bir de başka bir ürün hediye verilir. Bu durum, satışı daha cazip hale getirir.
  • Evet! Evet! İkna tekniği sayesinde şirketler önce sorduğu sorular ile birçok evet yanıtı almayı amaçlar. Mesela sigorta şirketlerinde sorulan “Kendinizi güvende hissetmek ister misiniz?” vb. soruların cevabı genellikle evettir. Daha sonra sigorta imkanları anlatılır ve evet yanıtı almak amaçlanır.
  • Yer etme ikna tekniği ile akılda kalıcı sloganlarla insanların aklında kalmak amaçlanmaktadır. Yemek reklamları bu konuda çok başarılıdır. Patates kızartması için “çıtır çıtır patates” sloganı ile hafızalarda yer edinmek amaçlanır.
Önerilen İçerik :   Gelir Vergisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

İkna Teknikleri ile Satış Yapmak

İkna teknikleri, ikna yeteneği ile birleşince satışlar gözle görülür bir şekilde artar. Bu teknikler ile farkında olmadan günlük yaşantımızda sıkça karşılarız. Çoğu şirket ürünlerini satmak için ikna tekniklerine başvurur. Kişilerin ihtiyaçları olmasa bile bir ürünü satmak, bu tekniklerle doğru orantılıdır. Hizmet sektöründe her zaman geçerli bir yoldur. En etkili ikna teknikleri sayesinde her ürün mutlaka alıcısına ulaşır.

İkna ve İletişim Arasındaki Bağlantı

Günlük hayatta ya da iş hayatında farkında olmadan birçok ikna tekniğini kullanırız. Vücut dili iletişimde önemli bir unsurdur. Çoğu zaman ağzımızdan bir kelime bile çıkmadan insanlar ile vücut dilimiz sayesinde iletişim kurarız. İkna etmek için kullanılan yolda, iletişimin yeri büyük önem arz eder. Verilmek istenen mesajın, ikna edilmek istenen kişiye direkt olarak verilmesi gerekir. Bir konuda ikna edilecek kişiye, kaynak sunulur. Kaynağın güvenilir olması gerekir. Bu kaynağın mesaj içermesi oldukça elzemdir. En etkili ikna teknikleri kullanılarak iş hayatı ve günlük yaşantı kolaylaştırılabilir!

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir