CEO Nedir Nasıl CEO Olunur?

Bir CEO (veya icra kurulu başkanı), bir şirketin üst düzey üst düzey pozisyonudur; işteki diğer tüm üst düzey yöneticiler kendilerine rapor verir. CEO’nun işi esas olarak işletmenin operasyonlarına odaklanır. Kârlılığı yolda tutmaktan,  şirketin yapısını yönetmekten, gündemleri yönlendirmekten, stratejiler oluşturmak ve yürürlüğe koymaktan ve yönetim kurulu ile çalışmaktan sorumludurlar.  Ancak, bir işletmenin yönetim kurulu üyeleri olduğunda, gerekli gördüklerinde bir CEO’yu geçersiz kılabilecekleri unutulmamalıdır.

CEO’nun rolünü kapsayan iş türü, büyük ölçüde şirketin ne kadar büyük olduğuna bağlı olacaktır. Örneğin, büyük bir şirketin CEO’su, şirketin genel vizyonuna sıkı bir şekilde odaklanırken, üst düzey stratejiler yürütmekten sorumlu olacaktır. Ayrıca  alt düzey operasyonları başkalarına devretmekten de sorumlu olacaklar. Öte yandan, küçük bir işletmenin CEO’su muhtemelen yine de temel düzeyde stratejiler ve projeler üzerinde kararlar almaya ihtiyaç duyacaktır. CEO’lar genellikle en önemli şirket kararlarında son söze sahip olduklarından, işletmelerinin başarısından veya başarısızlığından nihai olarak sorumludurlar.  Önceliği, müşterileri ve çalışanları için en iyi yönde yönlendirmek olmalıdır.

CEO Nedir Nasıl CEO Olunur
CEO Nedir Nasıl CEO Olunur

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Nasıl CEO Olunur: İzlenecek 5 Adım

İhtiyacınız Olan Eğitimi Alın

Örgün eğitim size geçimini sağlayacak; kendi kendine eğitim sana bir servet kazandıracak. Hayattaki herhangi bir profesyonel uğraşta olduğu gibi, bir CEO’nun sahip olması gereken eğitim önemlidir. Çoğu modern CEO, en azından işle ilgili bir alanda lisans derecesine sahiptir. Örneğin, bir finans şirketinin CEO’su ekonomi diplomasına sahip olabilir. Birçok CEO, bir işletme okulundan MBA derecesi ile lisans derecesini takip eder.

Yine de girişimcilerin CEO olmak için her zaman işletme yönetimi diploması alması gerekmez. “Geleneksel” bir işletme eğitimine sahip olmayabilirler, ancak genellikle belirli bir sektördeki iş deneyimi yoluyla ilk elden bilgi edinirler. Hangi yolu seçerlerse seçsinler, bir CEO körü körüne liderlik etmez. Genellikle daha fazla öğrenmeye ve bilgilerini artırmaya aç oldukları için eğitimleri asla durmaz.

Önerilen İçerik :   E-Ticaret Girişimcileri İçin İlham Verici Başarı Hikayeleri

Gerekli Deneyime Sahip Olun

Kariyer yolunuzda yönetici pozisyonlarına doğru yükseldikçe,  baskı altında karar verme, diğer insanları yönetme ve sağlam iş stratejileri oluşturma deneyimi kazanacaksınız. Yönetmek istediğiniz işi tanıma fırsatınız.  Yine de, yalnızca liderlik etmek istediğiniz iş aracılığıyla deneyim kazanmak zorunda değilsiniz. Birçok girişimci, kendi işini kurmadan önce benzer sektörlerdeki diğer şirketlerle çalışma deneyimi kazanır.

Vizyonunuzu Oluşturmaya ve İyileştirmeye Başlayın

Bridgewater’dan Ray Dalio, Apple’dan Steve Jobs ve Starbucks’tan Howard Schultz’un ortak noktası nedir? Üçü de (bazıları isteksizce) kendi şirketlerinden ayrıldılar, çünkü işletmeler yokluklarında bocaladı. Üç adam da gemiyi geri döndürmek ve düzeltmek zorunda kaldı ve her şirketi sonraki yıllarda daha fazla başarıya götürdü.

Bu örnekler, işletmelerinin nasıl başarıya ulaşabileceğine dair büyük resmi gören vizyon sahibi bir liderin değerini göstermektedir. Liderleri olmadan, her şirket bir amaç veya hedef olmadan koştu. Başarılı bir CEO olmak için vizyonunuzu oluşturmanız ve iyileştirmeniz gerekir. Büyük resmi görmelisiniz, böylece başkalarına bunu başarmaları için ilham verebilirsiniz.  Vizyonunuzu nasıl oluşturup iyileştirebilirsiniz:

  • Tutkulu olduğunuz sorunları bulun ve sorunlara çözümler yaratın.
  • Gitmek istediğiniz yönü özetleyen bir  vizyon ifadesi oluşturun.
  • Vizyonunuzu genişletmek için her gün zaman ayırın.
  • Dua ve meditasyonu hayatınızın günlük bir parçası yapın.
  • Vizyonunuz gerçeğe dönüşürken sabırlı ve esnek kalın.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir