Mükemmel Başlığı Bu Şekilde Yazabilirsiniz (Rakiplerinizi Geride Bırakan)

Çoğu kişi yüksek trafikli bir site oluşturmayı düşündüğünde, makalelerini optimize etmenin yollarını arar. Unutulması kolay olan bir şey, sitenize trafik çekmek için ilk etapta birilerinin yazınızın bağlantısını bulması ve tıklaması gerektiğidir.

Anahtar kelime araştırması ve rekabet analizi içeriğinizin bulunmasında son derece önemli olsa da, arama sonuçlarında görünmeye başladığınızda insanların makalelerinizin bağlantılarına tıklamasını sağlamak da aynı derecede önemlidir. Arama sonuçlarında 1. sayfaya çıkmak işin yarısıdır. Diğer yarısı ise ilk 3 sıraya yükselmek ve orada kalmaktır. İşte bu noktada makaleniz için harika başlığı yazmak devreye girer.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Harika Bir Başlık Yazmak Neden Bu Kadar Önemli?

Yazınızın başlığı, potansiyel ziyaretçilerinizin ilk izlenimidir. Onları kendinize bağlamak, bağlantınızı tıklamalarını sağlamak ve makalenizin başarılı olması için bir şans vermek için tek şansınız budur.

Başlığınız, Google Arama sonuçlarında sizi rakiplerinizden ayıran tek şeydir ve isteyeceğiniz son şey, birinin sizinki yerine rakibinizin makalelerinden birine tıklamasıdır. Daha iyi bir makaleniz bile olabilir, ancak başlığınız vasatın altındaysa, tıklama alamazsınız veya en azından o kadar çok tıklama alamazsınız. Bu sadece sizin daha az tıklanmanıza yol açmakla kalmaz, aynı zamanda yazınızın arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmesine de yardımcı olmaz.

Bu da dikkate alınması gereken diğer ana faktördür. Arama sonuçlarında üstündeki rakip başlıklardan daha fazla tıklama alan harika bir başlık, makalenizin zaman içinde sıralamasının yükselmesini sağlayacaktır. Bu, yazılarınızın başlıklarını optimize etmenin en büyük faydalarından biridir. Elbette, ziyaretçilerinizin tıklamanın diğer tarafındaki içerikten de memnun olması gerekir. Bu nedenle, yazılarınızın her arama yapan kişinin amacına uygun olduğundan emin olun, böylece hemen zıplayıp rakip bir makaleye tıklamak yerine tam olarak aradıklarını bulurlar.

Mükemmel Başlığı Bu Şekilde Yazabilirsiniz (Rakiplerinizi Geride Bırakan)
Mükemmel Başlığı Bu Şekilde Yazabilirsiniz (Rakiplerinizi Geride Bırakan)

Makalelerinizin Başlıklarını Nasıl Optimize Edersiniz?

Artık makale başlıklarınızı optimize etmenin faydalarını bildiğinize göre, temel bir anahtar kelimeyi tıklanmaya değer bir başlığa dönüştürmek için size bazı basit yöntemler vereceğiz.

Önerilen İçerik :   Niş Alanınızda Harika Alt Konular Bulmanın Basit Yolları

Sıfatları Kullanın

Mükemmel bir başlık yazmak için ilk ipucum sıfatları kullanmaktır. Tekrar hatırlatmam gerekirse, sıfatlar isimleri tanımlar. “Küçük” bir araba, “kolay” bir yemek tarifi ya da “mükemmel” bir başlık gibi. Başlığınıza tek bir sıfat eklemek, gönderinizin tıklanma oranını anında artırmanın son derece basit bir yoludur.

Sayıları Kullanın

Makaleniz bir liste gönderisiyse, yani bir öğe veya öneri listesi içeriyorsa, başlığınıza bir sayı eklediğinizden emin olun. İnsanlar sayılara yönelir, bu nedenle başlığınızı “Karanlıkta Nasıl Okunur” yerine “Karanlıkta Okumanın 4 Yolu” olarak değiştirmek makalenizin tıklanma olasılığını kesinlikle artıracaktır.

Tek Sayıları Tercih Edin

İster inanın ister inanmayın, insanların tek sayı ile başlayan makalelere tıklama olasılığı daha yüksektir. Kulağa tuhaf gelebilir ama bu, bundan faydalanmamanız gerektiği anlamına gelmez. Eğer 12 maddelik bir liste yazınız varsa, fazladan tıklama almak için bir madde daha ekleyerek yazınızı 13’e çıkarmaya çalışın.

Kısa ve Basit Tutun

Kısa başlıkların tıklanma oranının daha yüksek olduğu bilindiğinden, mümkün olduğunca başlığınızı kısa ve basit tutmak en iyisidir. Ancak bunu başarmak bazen zor olabilir. Hiç değilse, bir anahtar kelime için rekabetin az olduğu durumlarda başlıklarınızı kısa tutun. Bu yazının ilerleyen bölümlerinde açıkladığım gibi, çok fazla rekabet olmadığında, çoğu zaman anahtar kelimeyi veya ona çok yakın bir şeyi başlığınız olarak kullanmak mantıklıdır.

Parantez Ekleyin

Makalelerinizin tıklanma oranını artırmanın bir diğer basit yolu da sonuna parantez eklemektir. Başlığınızın sonuna parantez içinde bir şey ekleyerek, tıklama için ekstra teşvik sağlamış olursunuz.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir