E-Ticaret Toptancıları ve Ürünleri Nasıl Bulunur?

Web sitenizde satacağınız ürün türüne karar vermeden önce bile toptancıları tedarikçi sisteminin nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Çok uzun zaman önce, tedarikçi listelerini düzenleyen neredeyse hiç site yoktu, bu da perakendecilerin en iyilerini bulmasını zorlaştırıyordu. Bununla birlikte, eBay’in ortaya çıkışı topu yuvarladı ve şimdi AliExpress veya Alibaba gibi harika pazarlar görüyoruz. Hem AliExpress’te hem de Alibaba’da, ne satacağınıza karar vermeden önce ne tür ürünlerin popüler olduğunu görmek için arama yapabilirsiniz. Ayrıca ürünleri filtrelemenize, nasıl göründüklerini görmenize, resimleri bulmanıza ve ayrıntılı tedarikçi bilgileri aramanıza olanak tanır.

Bir nişe karar verdiğinizde, tam olarak ne tür tedarikçilerin mevcut olduğunu görmenin zamanı geldi. Deneyimli e-ticaret uzmanları size toptancıları karşılaştıkları korku hikayelerini anlatacaklar, bu yüzden bu, üzerinde durulması gereken son derece önemli bir konudur. Genel olarak, zamanında teslimat yapan, güvenilir iletişim sağlayan ve onlarla çalışmanız için size bazı avantajlar sağlayan saygın tedarikçilerle ortak olmaya çalışıyorsunuz. Bazı e-ticaret mağazaları, Çin gibi yerlerde büyük tedarikçileri tercih edebilir, ancak bazen benzersiz bir markanın (eski giyim veya mobilya satan bir marka gibi) niş bir yerel tedarikçi seçmesi gerekebilir. Ne olursa olsun, amacınız en iyinin en iyisini bulmak ve bugün bunun hakkında konuşacağız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

En İyi Toptancı Tedarikçileri Bulmak

İlk adımınız, siparişlerinizi nasıl yerine getirmek istediğinizi yazmaktır. Bazı şirketler stoksuz satış yapmayı dener; bu, tedarikçinin depolama, paketleme ve müşteriye nakliye dahil her şeyle ilgileneceği anlamına gelir.

Başka bir seçenek, şirketinizin ürünleri bir depoda depoladığı ve müşterilere sevk ettiği, kendi kendini gerçekleştirme veya kısmi kendi kendine gerçekleştirme olabilir. Bu çok daha pahalıdır, ancak nakliye süreci üzerinde daha fazla kontrol sahibi olursunuz. Son olarak, bugün mevcut olan en popüler sipariş karşılama yöntemlerinden birine sahibiz ve bu, üçüncü taraf bir sipariş karşılama şirketiyle çalışmayı içerir. Bunun en alakalı örneği, tüm ürünleri Amazon gibi bir şirkete gönderebileceğiniz ve depolamasını ve göndermesini sağlayabileceğiniz Amazon yerine getirme olacaktır.

Önerilen İçerik :   E-ticaret Entegrasyon Nasıl Yapılır?

Önce sipariş karşılama sürecinize karar vermenin bu kadar önemli olmasının nedeni, tedarikçilerin bu tür bir karşılama sağlayıp sağlayamayacağını anlamanız gerektiğidir. Örneğin, birçok tedarikçi size ürünleri toptan fiyatına satmaktan ve bunları doğrudan şirketinize göndermekten çok mutludur. Ancak, stoksuz satış teklifleri de olan tedarikçileri bulmak biraz daha zor olabilir.

Toptancıları

Çevrimiçi Mağazanız İçin Tedarikçi Bulmak İçin En İyi Platformlar

Ayrıca ticari fuarlara gitmenizi ve Google’da kendi araştırmanızı yapmanızı tavsiye etmemize rağmen, bunlar saygın tedarikçiler bulmak ve onlarla ortak olmak için çevrimiçi olarak en iyi noktalardır. Hem AliExpress hem de Alibaba aynı şirkete aittir, ancak toptan satış fiyatları aldığınız için AliExpress küçük çevrimiçi perakendeciler için daha kullanışlıdır ve çoğu zaman istediğiniz miktarda satın alabilirsiniz.

 • AliExpress / Alibaba
 • Salehoo
 • WholesaleCentral
 • DHGate
 • Tundra

Dropshipping toptancıları arıyorsanız, kontrol etmeye başlamanızı öneririz.

 • Printful
 • Spocket
 • AliDropship
 • Worldwide Brands

Önce Tedarikçilerle İletişime Geçin

Bir tedarikçiyle e-posta veya telefon yoluyla iletişim kuruyor olsanız da, asıl amaç karar verebilen biriyle iletişime geçmektir. Sorun, bazı endüstrilerin farklı dağıtım ve tedarik sistemlerine sahip olmasıdır. Bu nedenle, önce tedarikçiyle konuşmazsanız, süreçte bazı aracılar bulabilirsiniz. Ayrıca tedarikçi, sürece hangi diğer şirketlerin dahil olduğu konusunda size karşı dürüst olmalıdır.

Doğrudan tedarikçiyle çalışıyorsanız, maliyetleri düşürmenin ve daha fazla kar elde etmenin en kolay yolu budur. Dikkate alınması gereken başka bir şey de, tedarikçilerin tüm tedarikçilerle rakip olmadığıdır. Örneğin, bir cep telefonu kılıfı tedarikçisini ararsanız ve işinizin şu anda onlar için çok küçük olduğunu söylerlerse, onlardan her zaman bazı öneriler isteyebilirsiniz. Size daha küçük markalara hizmet veren diğer saygın tedarikçilerin tam listesini bile verebilirler. Karşılığında, büyüdükten sonra onlara biraz iş verebilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Müşteri Deneyimi Nedir?

İlk İletişimin Verimli Olduğundan Emin Olun

Belli ki tedarikçi firma ile profesyonel bir bağlantı kurmak istiyorsunuz. Ancak, her zaman düşündüğünüz kadar kolay değildir. Bazen her aradığınızda farklı bir kişiyle konuşuyorsunuz. İdeal olarak, bir veya iki kişi sizi isminizle tanır ve ilişkiniz hakkında belirli ayrıntıları hatırlar. Bu yalnızca görüşmeyi hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda tedarikçi hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve ortaklık büyüdükçe onlara güvenebilirsiniz.

Bu nedenle, ilk telefon görüşmesinin şirketle bir iletişim kurması gerekir. Size bunu sağlayamazlarsa, aramanıza başka bir yerde devam etmenin zamanı gelmiş olabilir. Elbette, iş görüşmeleriniz daha ciddi hale geldikçe, gelecekte farklı bir kişiyle konuşmak üzere atanabilirsiniz, ancak o ilk kişi, şu anda aradığınız kişidir. Ek olarak, bu ilk aramanın üretkenliğinin bir kısmı da onlardan yeterli miktarda bilgi almaktır. İlk satırınız şöyle yazabilirsiniz;

“Merhaba, küçük bir <ürün türü girin> mağazası açıyorum. Asgari sipariş gereksinimleriniz ve toptan satış fiyatlarınız hakkında biraz bilgi alabilir miyim diye merak ediyordum. Teşekkürler!”

E-postalarınızı veya aramalarınızı takip etmek de önemlidir. Tedarikçiler, meşgul insanlarla meşgul şirketlerdir. Yanıt alamazsanız, tekrar deneyin.

Numune İsteyin

Tüm tedarikçiler numune sağlamıyor, ancak giderek daha yaygın hale geliyor. Bu özellikle ucuz ürünler için geçerlidir. Numune istemenizin nedeni, bir ürünü görmeden, dokunmadan ve test etmeden asla satmaya başlamamanızdır. Bu şekilde, bunu müşterilerinize bile söyleyebilir ve ikiniz arasında biraz güven oluşturabilirsiniz. Dışarıda çok fazla tedarikçi olduğu için, size numune vermeyenleri atlamak mantıklı. Bu basit şablonla onlara mesaj göndermeniz yeterlidir:

“<Ürün> ürününün çevrimiçi görünümünü beğendim, ancak satışa başlamadan önce bir örnek görmeyi umuyordum. Bu mümkün olabilir mi?”

Tedarikçiden birden fazla ürün satın alıyorsanız, belki 20 veya 30 üründen oluşan bir parti almayı sorun. Bir çeşit ödeme isteyebilirler, ancak çoğu zaman sadece nakliye için. Ardından ürünleri test edip beğendiklerinize karar verdikçe, web sitenizdeki tüm ürünleri test edene kadar numune istemeye devam edebilirsiniz.

Önerilen İçerik :   Etsy’de Satış Nasıl Yapılır?

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir