Trendyol Ne Zaman ve Nasıl Kuruldu – Trendyol Başarı Hikayesi

Son zamanlarda e-ticaret ve dijital pazarlama dünyasının zirvesine oturan trendyol kimindir? Kurucusu kimdir, ne zaman kuruldu ve kuruluş hikayesi nedir? İşte Trendyol’un başarı hikayesi; Dijital dünyanın her alanına girdiği son zamanlarda neredeyse bütün işlerimizi internet üzerinden yapıyoruz. Fatura ödemeleri, seyahat bileti, hastane randevusu, para aktarmaları, bankacılık işlemleri, başvuru işlemleri gibi birçok ihtiyacınızı evinizden çıkmadan internet üzerinden halledebiliyorsunuz.

Bunlarla birlikte son zamanlarda kampanya üzerine kampanya yapan e-ticaret siteleri günlük ihtiyaçları karşılayabilecek tüm imkanları ayağımıza getirmektedir. Son 10 yıl içinde bu konuda büyük gelişmeler kaydeden e-ticaret sitesi Trendyol, dikkat çeken firmaların başında yer almaktadır. Bu yazıda Trendyol kimin, ne zaman kurulmuştur, kuruluş hikayesi nasıldır gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Trendyol Kimin? Trendyol.com Kuruluş ve Başarı Hikayesi

Şuanda yaklaşık 35 milyona yakın üyesi olan, e-ticaretin gözde kuruluşları arasında olan Trendyol, son zamanlarda büyük kampanyalar yaparak halkın ilgisini çekmeyi başarmıştır. Haliyle insanlar bu devasa firmanın sahibini ve kurucusunu merak etmektedir.

Trendyol, genç bir kadın girişimci olan Demet Mutlu tarafından 2010 yıllarında İstanbul’un Bebek semtindeki kendi evinde yayın hayatına başlamıştır. Yaklaşık 300 bin dolar gibi bir sermaye ile e ticarete başlayan girişimci, trendyol değerini 16 ayda 300 bin dolardan 150 milyon dolara yükseltmeye başarmıştır. Günümüzde internet alışverişi denildiği zaman akla ilk gelen web sitelerinden biri olan trendyol kurucusu genç iş kadını Demet Mutlu’dur.

Kısa zamanda değerini yükselten Trendyol, Mynet in kurucusu Emre Kurttepeli’nin dikkatini çeker ve ilk yatırımcısı olmuştur. İlerleyen zamanlarda art arda yabancı ve yerli yatırımcılardan destek alan Trendyol, 2018 yıllarında e-ticaretin dünya devleri arasında sayılan Alibaba’ya hisselerinin %75’i satılmıştır. Şu anda günlük ürün satışları 700 bini bulan Trendyol, yılda 200 milyonun üzerinde satış gerçekleştirmektedir.

Önerilen İçerik :   Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır?

Trendyol

Trendyol Kurucusu Demet Mutlu Kimdir?

1981 yıllarında Amerika’nın New York kentinde dünyaya gelen Demet Mutlu, lise öğrenim hayatını İtalya’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için New York’a geri dönmüştür. Burada New York Üniversitesi Ekonomi Bölümünü başarı ile bitirmiştir. Üniversiteden mezun olduktan sonra uluslararası pek çok şirkette önemli pozisyonlarda görev yapmıştır.

Çok önemli projelere ve işlere imza atan Demet Mutlu, Harvard Üniversitesi MBA programında yüksek lisansını yaptığı sırada hayalinde olan e-ticaret girişimlerinde bulunmuştur. Bu hayalini gerçekleştirebilmek için Türkiye’ye gelen Mutlu, Türkiye’de büyük bir potansiyel olduğunu fark etmiştir ve hızlı bir şekilde projesini yapmaya başlamıştır. Düşük maliyetler ile yüksek kaliteli üretim olanaklarına sahip Türkiye’de, pek çok bayan çalışanıyla trendyol sitesini evinde kurmuştur. 300 bin dolar sermaye ile başlayan firma kısa bir sürede 150 milyon dolar değerine ulaşmıştır. Kısa zamanda cirosunu yıllık 35 milyon dolara çıkarmıştır.

Şuanda Demet Mutlu bir teknoloji girişimcisidir ve Türkiye’nin en büyük moda e-ticaret şirketi olan Trendyol’un CEO’su ve kurucusudur. Ayrıca, 100’den fazla ülkede milyonlarca kullanıcısı bulunan bir mobil oyun şirketi olan Peak Games dahil olmak üzere çeşitli teknoloji şirketlerinde payı olan bir kadın yatırımcıdır. Demet Mutlu, Dünya Ekonomik Forumu tarafından Genç Küresel Lider seçilmesini ile birlikte, 2011 yıllarında Dünya Ekonomik Forumu tarafından Küresel Şekillendirici seçilmiştir ve Business of Fashion’un BoF 500 listesine dahil olmuştur. Fortune Türkiye’nin 40 yaşın altında olan en güçlü 50 iş kadını, Avrupa Tech İlham Veren 50 Kadın, Fortune tarafından umut verici 10 kadın girişimci, Hundert 100 Başarılı Kadın Kurucuları ve GirlsInTech Top-100 gibi başarı ödülleri kazanmıştır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir