Niş Siteniz İçin Kazandıran Bir Alan Adı Nasıl Seçilir?

Niş siteniz için bir alan adı seçmek görünüşte çok basittir, ancak birçok kişinin yanlış yaptığı bir adımdır. Ve bu adımı yanlış atmak ziyaretçilerinizi caydırabilir ve hatta sitenizin büyüme potansiyelini önemli ölçüde sınırlayabilir. Yol boyunca yapılan diğer hatalar kolayca geri alınabilse de, ileride alan adınızı değiştirmek istemezsiniz. Bu nedenle zaman ayırıp sitenizin uzun vadeli hedefleri hakkında gerçekten düşünmeniz ve siz büyüdükçe büyüyebilecek bir ad seçmeniz önemlidir.

Bu yazıda, yeni sitelerimden biri için alan adı seçerken her zaman göz önünde bulundurduğum faktörleri özetleyeceğiz. Bu, işiniz üzerinde büyük etkisi olabilecek çok önemli adımlardan biridir, bu nedenle sabırlı olun, araştırmanızı yapın ve gerçekten memnun olduğunuz bir şey bulana kadar ilerlemeyin.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Alan Adınız Neden Bu Kadar Önemli?

Bir alan adı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken çeşitli faktörlere geçmeden önce, ilk olarak bu adımı doğru atmanın neden bu kadar önemli olduğuna bakalım.

Markalaşma

Hedeflerinize bağlı olarak, markalaşma sizin için önemli bir konu olmayabilir. Ancak, niş web siteleri oluşturmaya benim yaklaştığım gibi yaklaşırsanız, markalaşabilir bir site oluşturma potansiyeli çok büyüktür.

Nişinize uygun harika bir alan adı bulabilirseniz, siteniz büyüdükçe, ileride daha büyük bir getiri için satılabilecek daha güçlü bir varlığa sahip olursunuz. Ayrıca sitenizi sosyal kanallarınız üzerinden tanıtmak da daha kolay olacaktır.

Niş Siteniz İçin Kazandıran Bir Alan Adı Nasıl Seçilir?
Niş Siteniz İçin Kazandıran Bir Alan Adı Nasıl Seçilir?

Daha Yüksek Tıklama

Alan adınız, ister bir arama motoru ister bir sosyal kanal aracılığıyla olsun, insanların sitenizi ziyaret etmeye karar vermeden önce gördükleri ilk şeydir. Bu ilk izlenim, bir tıklama veya kaydırma arasındaki fark olabilir ve açıkçası, bir rakibin sitesine geçmektense birinin sitenize tıklamasını tercih edersiniz.

Geri Dönüş Ziyaretçileri

Basit bir alan adı ile ziyaretçilerin sadece alan adını yazarak geri dönüş yolunu bulmaları çok daha kolaydır. Geçmişte ziyaret ettiğim bir siteyi hatırlayamadığım ve bu nedenle arama geçmişime bakmak zorunda kaldığım zamanlar kesinlikle oldu.

Önerilen İçerik :   Jeff Bezos Kitap Önerileri

İyi ve basit bir alan adının bir diğer faydası da ağızdan ağıza, kısa mesaj, e-posta veya sosyal bir kanal aracılığıyla paylaşmanın daha kolay olmasıdır. Birisi arkadaşına ziyaret ettiği harika bir siteden bahsetmek isterse, sitenizin adını hatırlamasının kolay olmasını istersiniz.

Alan Adı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Şimdi, yeni niş siteniz için bir alan adı satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörlere bir göz atalım.

Kısa ve Basit Tutun

Bir alan adı seçerken göz önünde bulundurulması gereken ilk faktör, kısa ve basit tutmaktır. Kısa adların okunması daha kolaydır ve daha güvenilir görünür. Çok sayıda sözcük içeren uzun bir ad kullandığınızda, alan adının gerçekte neyi temsil ettiğini ayırt etmek zor olabilir.

Unutulmaz Kılın

Aynı şekilde, alan adınızın akılda kalıcı olduğundan emin olmak istersiniz. Akılda kalıcı derken, bir kişinin kolayca hatırlayabileceği ve birkaç gün sonra sitenizi tekrar bulmak istediğinde tarayıcıya geri yazabileceği bir şeyi kastediyorum. Markalaşma söz konusu olduğunda kısa ve akılda kalıcı alan adları en iyisidir, çünkü hatırlanmaları kolaydır, bu da başkalarıyla paylaşmanın kolay olduğu anlamına gelir.

Yazımının ve Hecelemesinin Kolay Olduğundan Emin Olun

Alan adınızı seçerken, hecelenmesi ve yazılması kolay kelimeler kullandığınızdan da emin olmak istersiniz. Yukarıdaki ilk iki faktöre uyan bir şey bulduysanız, muhtemelen zaten hazırsınız demektir.

Geniş Tutun

Niş siteler oluşturma yöntemim söz konusu olduğunda, bu en önemli faktörlerden biridir. Birçok kişi dar odaklı küçük niş siteleri başarıyla kurarken, ben her zaman uzun vadeli düşünür ve geniş alan adları kullanırım. Örneğin, diyet nişindeyseniz, alan adınızda keto veya paleo kullanmak yerine diyet kelimesini kullanın. Bu şekilde, siteniz büyüdükçe diğer alanlara açılmak için bolca yeriniz olur.

Önerilen İçerik :   E-Ticaret Yapmanın Püf Noktaları

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir