Çekişmeli Boşanma İçin Ne Yapmalı?

Çekişmeli boşanma, eşlerin boşanma konusunda anlaşamadıkları ve mahkemeye başvurmaları gereken bir durumdur. Çekişmeli boşanma davası açmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

konya bosanma avukati
Çekişmeli Boşanma İçin Ne Yapmalı? 10

1. Boşanma Kararını Kesinleştirin:

Boşanma davası açmadan önce eşinizle boşanma konusunda kesin bir karara varmanız önemlidir. Boşanma konusunda tereddütleriniz varsa, bir evlilik terapistinden veya danışmandan yardım alabilirsiniz.

2. Boşanma Sebebinizi Belirleyin:

Boşanma davası açarken boşanma sebebinizi net bir şekilde belirtmeniz gerekir. Boşanma sebebiniz zina, terk, şiddet, hakaret, haysiyet kırıcı davranış veya evlilik birliğinin temelden sarsılması olabilir.

3. Gerekli Belgeleri Toplayın:

Boşanma davası açmak için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olacak:

 • Nüfus cüzdanı
 • Evlilik cüzdanı
 • Aile kütüğü
 • Nafaka talep ediyorsanız gelir belgesi
 • Maddi tazminat talep ediyorsanız deliller
 • Çocuk varsa çocuğun nüfus cüzdanı

4. Boşanma Dilekçesini Hazırlayın:

Boşanma dilekçesinde, boşanma sebebinizi, taleplerinizi ve delillerinizi açıkça belirtmeniz gerekir. Boşanma dilekçesini kendiniz hazırlayabilir veya bir avukattan yardım alabilirsiniz.

5. Dilekçeyi Yetkili Mahkemeye Sunun:

Boşanma dilekçesini, eşinizin ikamet ettiği yerdeki aile mahkemesine sunmanız gerekir. Dilekçeyi sunarken dilekçe harcını da ödemeniz gerekir.

6. Duruşmalara Katılın:

Mahkeme tarafından belirlenen duruşmalara katılmanız ve savunmanızı yapmanız gerekir. Duruşmalarda tanıklarınızı da dinletebilirsiniz.

7. Kararın Kesinleşmesini Bekleyin:

Mahkeme, duruşmaları tamamladıktan sonra boşanma kararı verir. Boşanma kararı kesinleşmeden önce taraflar 1 ay içinde temyiz hakkını kullanabilir.

Çekişmeli boşanma davaları zorlayıcı ve stresli olabilir. Bu süreçte bir avukattan hukuki yardım almak haklarınızı korumanıza ve davanın en hızlı şekilde sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Konya Boşanma Avukatı:

Çekişmeli boşanma davası açmayı düşünüyorsanız, size özel bir değerlendirme yapmak ve süreç hakkında detaylı bilgi vermek için buradayım.

Hukuki Yardım İçin:

Konya Boşanma Avukatı olarak, çekişmeli boşanma davası nasıl açılır, dava süreci, boşanma davasında talepler gibi konularda daha fazla bilgi almak veya hukuki yardım almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Önerilen İçerik :   SEO Nedir?

Telefon: +90 537 932 50 50

E-posta: av.akinozbey@gmail.com

Web Sitesi: www.akinozbey.av.tr

Unutmayın: Boşanma davaları zorlayıcı ve stresli olabilir. Bu süreçte bir avukattan hukuki yardım almak, haklarınızı korumanıza ve davanın en hızlı şekilde sonuçlanmasına yardımcı olacaktır.

Ek Bilgiler:

 • Boşanma davasında taraflar avukat tutmak zorunda değildir. Ancak, hukuki süreçlerin karmaşıklığı nedeniyle bir avukattan yardım almak faydalı olacaktır.
 • Boşanma davasında nafaka, tazminat, velayet gibi konularda da karar verilebilir.
 • Boşanma davası, tarafların uzlaşması halinde her zaman sona erdirilebilir.

Boşanma Davasında Nafaka:

Nafaka, eşlerden birinin diğerine maddi yardımda bulunması yükümlülüğüdür. Nafaka, yoksulluk nafakası ve iştirak nafakası olmak üzere ikiye ayrılır.

 • Yoksulluk nafakası: Yoksulluk nafakası, boşanma sonrası geçimini sağlayamayacak olan eşin diğer eşten talep edebileceği nafaka türüdür.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir