Blogunuzda Yorumları Etkinleştirmeli mi Yoksa Devre Dışı mı Bırakmalısınız?

Blog yazmakla ilgili özellikle hoşlanmadığım bazı şeyler var ve yorumlarla ilgilenmenin bunlardan biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Tipik olarak, insanlar yalnızca güçlü bir fikirleri olduğunda yorum yapmak için zaman ayırırlar ve çoğu zaman bunu duymak istemezsiniz.

Bu, blogunuzda yorumlara izin vermenin faydaları olmadığı anlamına gelmez. Aslında, tamamen devre dışı bırakmaya karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey var. Bu yazıda, niş sitenizde yorumları izin vermenin hem avantajlarını hem de dezavantajlarını ele alacağım ve ardından size şu anda bu konuda nerede durduğumuzu anlatacağım. İlk olarak, artılarla başlayalım.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Blog Yorumlarına Neden İzin Vermelisiniz?

Sitenizde yorumlara izin vermenin kesinlikle bazı dezavantajları vardır, ancak bu hiçbir avantajı olmadığı anlamına gelmez. İşte yorumları etkinleştirmek isteyebileceğiniz birkaç neden.

Google Bazen Bunları İçerik Olarak Değerlendirir

En iyi içerik ne tür içeriktir? Ücretsiz olan tür ve blog yorumlarına bakmanın bir yolu da budur. Google’dan John Mueller’e göre, blog yorumları en azından bir dereceye kadar içerik olarak değerlendiriliyor. Bu, yorumların yazılarınıza gerçekten değer kattığını varsayarsak, yazılarınızın daha iyi sıralanmasına potansiyel olarak yardımcı olabilecekleri anlamına gelir. Bu kesinlikle blog yorumlarını etkinleştirmenin en büyük faydalarından biridir ve yorumları kapatmadan önce ciddi bir şekilde düşünülmelidir.

Kullanıcı Etkileşimini Artırmaya Yardımcı Olurlar

İnsanların içeriğinizle etkileşime geçmesini sağlamak zor olabilir, ancak büyük kazançlar sağlayabilir. Bekleme sürenizi ve geri dönen ziyaretçi sayınızı artıracağı kesin olan bir şey de yorumlardır.

İnsanlar yorum okumayı sever. Onlara ilgi duyarlar ve bakmamak için kendilerini zor tutarlar. Diğer insanların ne düşündüğünü bilmek istemenin muhtemelen insan doğasından kaynaklandığını ve sosyal medyanın da bunda rol oynadığını düşünüyorum. Durum ne olursa olsun, sayfanızda yorumların bulunması insanları sitenizde daha uzun süre tutacak ve bazıları başkalarının ne dediğini görmek için geri gelecektir.

Blogunuzda Yorumları Etkinleştirmeli mi Yoksa Devre Dışı mı Bırakmalısınız?
Blogunuzda Yorumları Etkinleştirmeli mi Yoksa Devre Dışı mı Bırakmalısınız?

Güvenilirliğinizi Artırırlar

Bir blog yazısının güvenilir olduğunu düşünmemi sağlayan ilk şeylerden biri, yazarın yorumlarını ve yanıtlarını görmektir. Yazar makaleyi yazmamış bile olabilir, ancak bu yanıtları görmek bana her zaman yazının arkasında ne hakkında konuştuğunu bilen gerçek bir kişi olduğunu hissettirir.

Önerilen İçerik :   Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Google buna herhangi bir ağırlık veriyor mu? Bundan şüpheliyim. Ziyaretçilerinizin sitenizi algılama şeklini etkiler mi? Büyük olasılıkla.

Geri Bildirim Sağlıyorlar

Bu muhtemelen blog yorumlarını etkinleştirmenin en sevdiğim faydası ve hiç beklemediğim bir şeydi. Ayda en az bir ya da iki kez, birisi sitelerimizden birindeki bir blog gönderisine, o gönderi hakkında doğrudan geri bildirim sağlayan bir yorum bırakıyor. Geri bildirim her zaman olumsuzdur, ancak bu aslında iyi bir şeydir.

Blog Yorumlarını Neden Devre Dışı Bırakmalısınız?

İyinin olduğu yerde genellikle kötü de vardır ve blog yorumları da istisna değildir. İşte sitenizdeki blog yorumlarını devre dışı bırakmak isteyebileceğiniz birkaç neden.

Büyük Bir Zaman Kaybıdır

Blogunuzda yorumlara izin vermenin açık ara en büyük dezavantajı, bunları yönetmek için gereken zaman miktarıdır. Yalnızca yorumları okuyup spam olanları ayıklamanız yetmez, ideal olarak en azından bazılarına yanıt vermek için de zaman ayırmanız gerekir.

Cesaret Kırıcı Olabilirler

Yorumlara izin vermenin bir diğer dezavantajı da zaman zaman bazı olumsuz yorumlar almanızın muhtemel olmasıdır. Bunlardan bazıları gerçekten kötü olabilir ve insanlar size sağda solda hakaretler yağdırabilir.

Nasıl bir insan olduğunuza bağlı olarak, bu sizi rahatsız etmeyebilir. Ancak, bu yorumlardan birkaçının geldiğini gördüğünüzde blogunuz hakkında cesaretinizin kırılması oldukça kolaydır. Bazen insanlar sadece kaba olmak için kaba davranırlar. Diğer zamanlarda, bu yorumların arkasında gerçek ve muhtemelen meşru bir neden vardır. Bu durumlarda, genellikle yazınızı iyileştirmek için kullanabileceğiniz bazı yararlı geri bildirimler alabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir