E-Ticaret ile Stoksuz-Sermayesiz Para Kazanma Rehberi

Sürekli büyüyen bir piyasa değeriyle, e-ticaretin inanılmaz derecede arzu edilen bir alan haline gelmesi şaşırtıcı değil. Bu eğilim, e-ticaret büyümesi için bir katalizör görevi gören pandemi tarafından daha da ateşlendi.

Her gün ortaya çıkan bu kadar çok yeni çevrimiçi mağazayla, bir e-ticaret işini başlatmak için ne kadar çok çalışma ve planlama yapılması gerektiği birçok kişi için şok edici olabilir. Ürünleri tedarik etmekten ve siteyi oluşturmaktan nakliye ve pazarlamayı planlamaya kadar her şey biraz bunaltıcı olabilir! Bu nedenle, bu makalede, herhangi bir stoksuz bir çevrimiçi mağaza açmanın yararları ve olası tuzakları konusunda size yol gösteriyoruz. Bu nedenle, çevrimiçi satış yapmaya hevesliyseniz ancak ürünleri depolama ve göndermeyle uğraşmak istemiyorsanız, bu makale sizin için ideal olacaktır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Çevrimiçi Mağazanızı Stoksuz Başlatma Seçenekleri

Stoksuz kendi çevrimiçi mağazanızı kurmanın birden fazla yolu var. Bu bölümde, potansiyel yöntemlerin her birinin artılarını ve eksilerini ana hatlarıyla açıklayacağız ve ayrıca hangi senaryo için en uygun olduklarını vurgulayacağız.

İsteğe Bağlı Ürünler Yazdır

Bir talep üzerine baskı mağazası başlatmak, bu ürünleri yalnızca sipariş edildikleri zaman yaratırken, ürünleri çevrimiçi satmanın harika bir yoludur. Bu yaklaşım, aşağıdakiler gibi tüm basılı ürünler için işe yarar:

 • Sanat baskıları
 • Tişörtler
 • Kupalar
 • Kitabın
 • Kurumsal hediye

Kendi yazıcınızı satın alarak ve gelen siparişleri yazdırarak bir talep üzerine baskı mağazası açabilirsiniz. Ancak bu yaklaşım, boş kağıt, tişört ve kupalar dahil olmak üzere boş malzemeleri stokta tutmanızı gerektirir. Stoksuz tutmak isteyenler için daha iyi bir yaklaşım, harici bir yazıcıya dış kaynak sağlamak ve siparişlerinizi aldıktan sonra onlara göndermek olacaktır.

Bu, birçok marka tarafından kullanılan popüler bir seçenektir, bu nedenle aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç özel tedarikçi vardır. Bu şirketlerin çoğu, siparişlerin doğrudan onlara gitmesiyle kendi mağazanızı kurmanıza izin verir. Daha sonra size her satış için bir komisyon ödeyecekler.

Önerilen İçerik :   Devlet Bankaları Hangileridir?

Ne kadar ödediğiniz/aldığınız, yazdırılan ürüne ve seçtiğiniz tedarikçiye bağlıdır. Örneğin, Birleşik Krallık merkezli tişört baskı şirketi Teemill, satıcılara basit bir erkek tişörtünün satışının %25’ini öderken, geri kalan % 75’lik kısım vergilere, malzemelere, baskı maliyetlerine, personel maaşlarına, fabrika maliyetlerine, sipariş karşılama ücretlerine gidiyor.

E-Ticaret ile Stoksuz-Sermayesiz Para Kazanma Rehberi
E-Ticaret ile Stoksuz-Sermayesiz Para Kazanma Rehberi

Dijital Ürünler ve Hizmetler

Dijital ürünler ve hizmetler, stoksuz ihtiyaç duymadan çevrimiçi satış yapmanın harika bir yoludur. Aslında bu, stoksuz kendiniz yönetmediğiniz için daha küçük bir kar marjı görmeyeceğiniz yegane yöntemlerden biridir. Dijital ürünler ve hizmetler, aşağıdakileri içeren geniş bir katalog içerebilir:

 • Eğitim ürünleri (kurslar, diyet planları, yemek tarifleri kitapları)
 • Eğlence (müzik, filmler, podcast’ler)
 • Lisanslama
 • Üyelik
 • Hizmetler (öğretmenlik, kişisel eğitim)

Satış hizmetleri dışında, çoğu dijital ürün sınırsızdır ve istediğiniz/mümkün olduğu kadar çevrimiçi olarak satılabilir. Bu, ilk ürün yaratmanın ötesinde çok düşük bir maliyetle büyük bir büyüme potansiyeli sunuyor. Bununla birlikte, dijital ürünlerin değerini kanıtlamak, özellikle benzer, ücretsiz kaynakları bulmanın kolay olduğu nişlerde zor olabilir. Dijital ürünler ayrıca çok az veya sıfır maliyetle kolayca kopyalanabilir ve yeniden dağıtılabilir.

Amazon Lojistik (FBA)

Amazon Lojistik (FBA), bir e-ticaret mağazası işletmek isteyenler için giderek daha popüler bir seçenek haline geliyor, ancak stoksuz yönetiminin dezavantajları olmadan. FBA, birçok yönden bir 3PL şirketi kullanmaya benzer, ancak Amazon’un size ürünlerinizi satmanız için bir platform da sağlaması dışında. İşte süreç şöyle görünür:

 • Satmak istediğiniz ürünleri Amazon’dan temin edersiniz
 • Amazon deposuna teslim edilen ürünleriniz var
 • Amazon bu ürünleri depolar
 • Amazon’da bir ürün sattığınızda, Amazon ürünü sizin adınıza paketler ve teslim eder

Bu, yalnızca kendi stoklarınızı yönetmek için değil, aynı zamanda çevrimiçi mağazanızı oluşturmak için de zaman ve emekten tasarruf etmenizi sağlar. Ancak rahatlığın bir bedeli vardır ve Amazon, ürünlerinizi depolamak ve siparişleri yerine getirmek için sizden ücret alacak ve ayrıca kendi sitesinde satış yapmak için bir komisyon alacaktır.

Önerilen İçerik :   Müşteri Psikolojisi Nedir?

Bir Satış Ortağı Mağazası Başlatın

Şimdiye kadar bu makalede tartıştığımız seçeneklerin çoğundan farklı olarak, bir satış ortağı mağazası açmak, ürünleri kendiniz tedarik etmenize bağlı değildir. Bunun yerine, onlar adına ürün sattığınızda size komisyon ödemeye istekli başka satıcılar bulmanızı gerektirir. Örneğin, diğer satıcılar adına kitap sattığınız bir satış ortağı mağazası açabilirsiniz. Bir müşteri her sipariş verdiğinde, doğrudan satıcıya gider ve o da size satışın bir yüzdesini öder.

Satış ortağı mağazaları, ürün tedarik etme zorluğunu ortadan kaldırdığı için, yalnızca mağazanızı pazarlamaya ve ilgili trafiği artırmaya odaklanmanıza olanak tanır. Mağazanızı açmadan önce stok satın almanız gerekmediğinden bağlı mağazaların giriş engelleri de düşüktür. Bununla birlikte, bir bağlı kuruluş mağazası açmanın bazı dezavantajları vardır. Birincisi ve en bariz olanı, her satışın yalnızca küçük bir yüzdesini göreceğiniz gerçeğidir; bu nedenle, sağlıklı bir kâr elde etmek için miktar satışına odaklanmanız gerekir. Müşteri hizmetleri işinize yansıyacağından, güvenilir tedarikçiler de bulmanız gerekecek.

Stoksuz Satış Kullanın

Stoksuz satış, birçok yönden 3PL’ye benzer çünkü stoksuz satış ortağınız siparişleri sizin adınıza gönderecektir. Bununla birlikte, bir 3PL şirketi yalnızca sipariş karşılama ile ilgilenirken, bir stoksuz satış ortağı genellikle aynı zamanda bu ürünlerin ürün üreticisi veya distribütörüdür. Yukarıdaki ile aynı kitapçı örneğini ele alalım. Stoksuz satış sırasında, e-ticaret mağazanız aracılığıyla verilen her sipariş doğrudan sizin adınıza siparişi paketleyip gönderecek olan kitap yayıncısına gider.

Bu yaklaşım, tedarik ettiğiniz ürünleri ayrı bir sipariş karşılama şirketine göndermeniz gerekmediğinden size zaman ve emek kazandırır. Ayrıca, stokunuzu yönetmek için harcadığınız zamanı en aza indirmeye ve her zaman talebi karşılamaya yetecek kadar stok bulundurmanıza yardımcı olabilir. Ancak, stoksuz satışın dezavantajları da vardır. En iyi ürünleri seçebileceğiniz bir 3PL şirketi kullanmanın aksine, stoksuz satış çok daha az esneklik sunar. Ayrıca, birden fazla ürün sunmak istiyorsanız, birden fazla üretici veya distribütörle stoksuz satış düzenlemeleri yapmanız gerekebilir, bu da işleri biraz daha karmaşık hale getirebilir.

Önerilen İçerik :   En Etkili İkna Teknikleri

YORUMLAR

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir