Bir Ürün Nasıl Satılır?

Online ortamlarda bir ürün nasıl satılır? Karlı bir ticaret yapmak söz konusu olduğunda ürün satışı nasıl olmalıdır? Tüm bu soruların yanıtını merak ediyorsanız; tüm detaylar burada!

İnsanların alışverişe çıkma amaçları vardır. Üç durumda ürün ya da hizmeti satın alırlar. Çoğunlukla bir ürüne ihtiyaçları olduğu zaman satın alım yaparlar. Bir ürüne ilerleyen zamanlarda ihtiyacı olacağını düşünürlerse alım yaparlar. Almaları gereken ürüne ikna olurlarsa alım yapılır.

 

İnsanları, alışverişlerde neye ihtiyacı olduğunu anlamak satışçının görevidir. Empati ile müşterileri anlamak satışları kolay hale getirecektir. İnsanların neden alışveriş yaptığını düşünerek bir strateji geliştirilirse, ürünü satmak çok daha kolaylaşacaktır. Böylece bir ürün nasıl satılır? Sorusundan çok, kişiler, bir ürünü niçin satın alırlar? Sorusu daha büyük önem kazanır.

 

Satışçı, potansiyel müşterilere üründen çok, fayda sattığını düşünmelidir. Müşteri, kendisine faydalı olacak ürünü alacaktır. Belli satış teknikleri sayesinde satışçılar bunu sağlar. Başarılı bir satış temsilcisi, bütün müşteri profillerine hakim olmak durumundadır. Aynı frekansta olunursa, müşteri alışverişi olumlu sonuç vererek tamamlayacaktır.

 

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Potansiyel Müşteriye Bir Ürün Nasıl Satılır?

Alışverişe çıkan tüm alıcılar, mağazalar için potansiyel müşteridir. Bu müşterilere ürünleri satmak için bazı stratejiler geliştirilir.

 • Müşterinin deneyim sahibi olmasını sağlamak, alınacak ürünü etkileyecektir. Yapılacak satışlarda sosyal medya önemli rol oynar. Alıcılar deneyimlerini sosyal medya aracılığı ile paylaşır.
 • Potansiyel müşterilerin duygularını anlamak satışları oldukça etkilemektedir. Müşteriler, bir ürün satın alacakları zaman duyguları ile hareket ettiği unutulmamalıdır.
 • Mağazanın itibarı müşterileri olumlu yönde etkiler. Yenilikçi ve tutarlı bir misyona sahip olmak, alıcıların tercihi olmanızı sağlayacaktır.
 • Satılacak ürüne hakim olmanız, müşteriyi oldukça etkileyen bir harekettir. Yapılan işte uzman olmak ve sorulara tam yanıt vermek, müşteride güven duygusunu oluşturuyor.
 • Güvenilir ve bilinir bir marka olmak, ürün üzerinde satışı oldukça arttırmaktadır. Alıcılar, bilinen bir markadan alışveriş yapmayı her zaman tercih eder. Güçlü bir marka stratejisi oluşturulması, müşterilerin ürün satın almasını olumlu yönde etkileyecektir.
 • Pozitiflik ve güler yüz, müşterileri mağazaya çekecektir. Müşteri ile ilgilenmek, müşterinin ihtiyaçlarının anlaşılmasını sağlar. Bu yüzden, müşteri mağazaya girer girmez ilgilenilmesi, ürün satışını kolaylaştırır.
 • Dürüstlük ve şeffaflık bir markanın olmazsa olmaz unsurlarından biridir.
Önerilen İçerik :   Dijital Dönüşüme Hazır mısınız?

Görüldüğü üzere ürün satışının nasıl yapılacağına dair çok sayıda farklı alternatif seçenek karşımıza çıkmaktadır.

Satış Stratejisi Geliştirerek Satış Yapmak

Günümüzde, alıcıların ihtiyaçlarını belirlemek artık yeterli olmamaktadır. Alıcılar için ihtiyaç yaratmak gerekiyor. Gelen müşteriye bir ürünü pazarlarken ne gibi yararlar sağladığı anlatılmalıdır. Ürünün yararlarının yanında, müşterinin o ürünü almayacağı zaman neler kaybedeceğinin anlatılması da ürünü satışa hazırlar. Bu strateji kaybetme psikolojisini tetikler. Böylece potansiyel müşteride “ürüne sahip olmalıyım” psikolojisi oluşur ve ürünü satın alır. Başarılı bir satışçı bir ürün nasıl satılır? Sorusuna yönelmez. Alıcılar ürünü neden satın alır? Sorusuna yönelir!

 

Ürünü İhtiyaç Haline Getirerek Satış Yapmak

Empati yeteneğine sahip olan satış temsilcileri, kendilerini müşterinin yerine koymaları gerekir. Alıcı, alışverişte ihtiyacı olmayan bir ürün pazarlanır ise “hayır” diyecektir. Müşterinin gösterdiği direnç karşısında satıcı ikna kabiliyeti ile ürünü pazarlamaya devam edecektir. Müşteri psikolojisini anlamak burada devreye girer.

 

Müşteri satın almak için değil, ihtiyaçlarını karşılamak için alışverişe çıkar. Satışçı böyle bir durumda müşteriye o ürünün yararlarından bahsederek, ürünü müşteri için faydalı bir hale getirmelidir. Böyle bir durumda, müşteri o ürünü kendisi için faydalı görmesi durumda satın alacaktır. Bir ürün nasıl satılır? Sorusuna cevap olarak, müşteri için “ürünü ihtiyaç haline getirerek” satılır şeklinde cevap verilmektedir.

 

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir