Şahıs Şirketi Nasıl Açılır?

Son zamanlarda şahıs şirketi nasıl açılır? Tarzında soruların sayısında ciddi artış gözlenmektedir. Yine şahıs şirketi kavramı üzerinden ticarete dair konular da merak edilmektedir!

Günümüzde sıklık ile şirketler kuruluyor. Genellik olarak da şahıs şirketleri olarak kuruluyor. Peki şahıs şirketi nedir ve nasıl açılır? Şahıs şirketleri genellikle bir kişi bazen ise birkaç kişiden kurulan şirketlerdendir. Peki, şahıs şirketi nasıl açılır? İşte tüm ayrıntılar!

Ortaklıklar varsa ise şirkette ki payın devredilmesi ya da satılması için tüm ortakların bu durumu kabul etmesi gereklidir. Elbette ki şahıs şirketleri zor devredilir ya da satılır. Şahıs şirketini açabilmek için öncelik ile şirket olarak çalışılacak yerin belirlenmesi gereklidir. Şirket yeri olarak adres olabilir.

Evden çalışma olarak home ofis yeri olabilir. Ticari işlemleri olan bir mekan olabilir. Şirketin yeri belirlendikten sonra mali müşavir danışmanından yardım alınır. Mali müşavir danışma hizmetine birlikte şirketin kirasının sözleşmesi ya da şirketin tapu konuları için ihtiyaç duyulur. Şirket için mali müşavir tarafından sözleşme hazırlanır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Şahıs Şirketi İçin Gerekli Belgeler

Türkiye’de şahıs şirketleri açabilmek için bazı resmi evraklar istenilmektedir. Bu evraklar;

 • İkametgah bilgisini içeren belge
 • İmza beyannamesi
 • Firma ortaklarının vesikalık fotoğrafları
 • Şirket ortaklarının nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İşletme yerinin kira sözleşmesi ya da tapusu
 • Şirket aracı var ise aracın satın alma belgesi
 • İşletmenin aracı var ise aracın ruhsatı
 • Mali müşavir tarafından hazırlanan sözleşme istenilmektedir.

Şahıs şirketlerini kurabilmek için gerekli olan evrakların eksiksiz olarak oluşturulması gerekmektedir. Görüldüğü üzere şahıs şirketi kurmayı isteyenler için çok sayıda evrak talep edilmektedir!

Şahıs Şirketi Kurulmasında Oluşan Maliyetler

Şirketler kurulma aşamalarında belirli maliyet ödemeleri yapmaktadırlar. Şahıs şirketlerinde de ödenmesi gereken belirli maliyetler bulunmaktadır. Maliyetlerin miktarları her yıl değişiklik gösterir. Genel olarak şahıs şirketlerinin kurulumlarında olması belirli bir maliyet ödenmesi gerekenler;

 • Şahıs imza beyannamesi için notere belirli bir miktar yatırılır.
 • Mali müşavir danışmanlığı için belirli bir ödeme yapılmaktadır.
 • Vergiler için düzenli olarak belirli miktarlarda ödemeler yapılmaktadır.
Önerilen İçerik :   E-ticaret İçin Gizlilik Politikası Nasıl Yapılır?

Şirketin kurulmasından sonra şirketin ürettiği türe göre de şirket içi masraf olmaktadır. Ticari olarak şahıs şirketi açmak genellikle küçük boyutlu esnaf için düşük maliyetlidir. Ticarete ilk atılanlar için şahıs şirketleri daha uygun olmaktadır.

Şahıs Şirketleri ve Ödemesi Gereken Vergileri

Şahıs şirketi nasıl açılır? Sorusunu soranlar, vergi konusuna da hakim olmak durumundadır! Tüzel bir kişilik olan şahıs şirketlerinin ödemesi gereken vergiler genellikle diğer şirketler ile aynıdır. Şahıs şirketleri tarafından ödenmesi gereken vergiler olarak şunları sıralaya biliriz.

Katma değer vergisi; düzenli olarak her ay ödenmesi gereken vergi türüdür. Her ayın belirli bir kısmında katma değer vermesini beyan etme zorunluluğu bulunur. Üç çeşit katma değer vergisinden birini kullanmak zorunlulukları vardır.

Damga vergisi; beyannameler de kullanılan vergi türüdür. Her vergi türünde olduğu gibi damga vergisinin de ödenmesi zorunluluğu bulunur.

Gelir vergisi; her yıl belirlenen zamanda düzenli olarak ödenmesi gereklidir. Gider gelir durumlarının beyan edilmesi gereklidir. Gelir vergisinin dilimi de edilen beyana göre belirlenir.

Stopaj vergisi; vergi kesintileri oluştuğu zamanlarda şahıs şirketlerinin beyanname oluşturmaları gereklidir. Yapılan işlere göre stopaj vergisi alınmaktadır. Üç çeşittir. Bunlar iş verenler çalıştırdıkları için alınan bir çeşittir. Kira ödemesi için alınan bir çeşittir. Serbest meslek sahiplerinden alınanda ayrı bir çeşit olmaktadır.

Geçici vergi; şirketler tarafından üç aylık gelir – gider beyannameleri düzenlenmektedir. Gelir gider beyanına göre gelir daha fazla ise ödenen vergilerde indirilme olabilir.

Şahıs şirketi son dönemlerde çok fazla açılmaya başladı. Ticareti ile uğraşanlar şahıs şirketi olarak devam etmek istemektedirler. Küçük ve orta işletmeler için şahıs şirketleri idealdir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir