Şirket Nasıl Kurulur? Aşamaları Nelerdir?

Ticari faaliyetlerle ilgilenmek isteyenler için önemli noktalardan biri de şirket kurmaktadır. Farklı sektörlerdeki ticari işlemler için şirket sahibi olma zorunluluğu vardır. Şirket nasıl kurulur? Şirket kurulumu söz konusu olduğunda farklı tür şirketler öne çıkmaktadır. Şahıs, limited ve anonim olarak adlandırılan farklı şirket türleri vardır. Bu türdeki şirketleri kurmak için gerekli olan bazı işlemler vardır. Resmi işlemlerin yapılmasıyla birlikte şirket kurarak vergi mükellefi olunabilir. Günümüzde hem fiziki mağazalar hem de internet e-ticaret siteleri için şirket sahibi olunması gerekir. Ticari işlemlerin yasal bir zeminde yürütülmesi için şirket kurulması gerekir.  Böylece şirket kurmak için gerekli prosedürlere uygun davranmak da şarttır!

Şirket kurmak için ilk olarak kurulacak şirket türüne karar verilmesi gerekir. Karar verildikten sonra Ticaret Odası birimlerine başvuru yapılarak kayıt yapılmalı ve vergi dairesi işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Şirket açmak için bir merkez adresi gösterilmesi gerekir. Şirket unvanının belirlenmesinden sonra noter işlemleri için beyanname hazırlanmalıdır. Şirket kurma işlemleri farklı şirket tiplerine göre değişiklik gösterdiği için ayrıntıların dikkatli bir şekilde incelenmesi faydalı olacaktır. Günümüzde e-ticaret faaliyetlerinin önem kazanmasıyla birlikte şirket türleri hakkında da birçok araştırma yapılmaktadır. Son zamanlarda e-ticaret sitesi açmak isteyenler açısından şahıs şirketi nasıl açılır? Sorusu merak edilmektedir!

Şahıs Şirketi Nasıl Açılır?

Bireylerin tek başına açabileceği şirket türüne şahıs şirketi ismi verilmektedir. Diğer şirket tiplerine göre küçük ölçeklidir. Şahıs şirket nasıl kurulur? Kurulması daha kolay ve hızlı olan şirket türü için çeşitli işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Vergi mükellefi olmak isteyenler için şahıs şirketi açmak basit yöntemlerden biridir. Gerekli olan bazı belgeler şunlardır;

  • Şirketi açacak kişilerin kimlik fotokopisi ve ikametgah senedi,
  • Noter onaylı imzalı belgeler,
  • İş yeri veya ofis gibi yerlere ait kira sözleşmesi veya tapu fotokopisi,
Önerilen İçerik :   Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Belirtilen belgelerle birlikte şahıs şirketi açma başvurusu yapılabilir. Bu alanda yapılacak işlemlerin çeşitli maliyetleri vardır. Noter işlemleri ve çeşitli ödeme yükümlülükleriyle birlikte bir miktar maliyet oluşabilir. Şahıs şirketi maliyetleri diğer şirket türlerine göre daha uygun olduğu için tercih edilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında şirket kurarken kimi zaman profesyonel bir destek almak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Şayet limited şirketi kuracaksanız; bu tür işlemlerin de kendine has özellikleri içeriğinde barındırdığını ifade etmek mümkün olmaktadır. Peki; limited şirketi nasıl kurulur? İşte tüm ayrıntılar!

Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Günümüzde en çok tercih edilen şirket tiplerinden biri olan limited şirket, çeşitli ekonomik faaliyetler için tercih edilebilir. Limited şirket nasıl kurulur? Hem gerçek hem de tüzel kişiler tarafından kurulabilecek limited şirket yapısında birden fazla ortak olabilir. Limited şirket açmak isteyenlerin yapması gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemlerin maliyetleri ortak ve müdür sayısından sektöre göre kadar farklı unsurlar sebebiyle değişim gösterir. Ticaret Odası’na kayıt olunması ve gerekli belgelerin ilgili birimlere teslim edilmesi gerekmektedir.

E-ticaret sitesi kurmak amacıyla limited şirket açacak olanların bazı işlemleri yapması gerekir. Sanal POS alabilmek amacıyla SSL Sertifikası sahibi olunması şartı vardır. Bu şirket türü için belirli miktarda sermaye bulunması şartı da vardır. 10 bin liralık sermayesi bulunmayan gerçek veya tüzel kişilerin limited şirket açması mümkün değildir. Limited şirket türünün açılmasıyla birlikte farklı ticari faaliyetleri gerçekleştirmek mümkündür. Elbette ki anonim şirketi kurmak isteyenlerin de birtakım adımlara uygun davranması da şarttır! Bu kapsamda anonim şirket nasıl kurulur? İşte cevabı!

Anonim Şirket Nasıl Kurulur?

Şirket tipleri arasında yer alan anonim şirket kurmanın detayları oldukça fazladır. Gerçek veya tüzel kişilerin belirli şartlar altında açabileceği anonim şirket için belirli miktarda sermaye lazımdır. Limited şirket için 10 bin lira olarak belirlenen sermaye tutarı anonim şirket için 50 bin lira olarak belirlenmiştir. Daha büyük ve kapsamlı ekonomik faaliyetler için anonim şirket açma yöntemi tercih edilebilir.

Önerilen İçerik :   İzmir Mobil Uygulama Geliştirme Firması

Sınırsız ortak sayısıyla açılabilecek anonim şirketlerde hissedarların ortaklıktan çıkartılması mümkün değildir. Kanunlara uygun olabilecek faaliyetler alanlarında çalışmalar yapılabilir. Anonim şirket nasıl kurulur? Ticaret Odası ve Vergi Dairesi işlemlerinin yapılmasıyla birlikte anonim şirket kurulabilir. Bu hususta detaylar fazla olduğu için profesyonellerden yardım alınması faydalı olacaktır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir