Şahıs Şirketi İçin Gerekli Evraklar

Elbette ki şahıs şirketi için gerekli evraklar söz konusu olduğunda karşımız şahıs şirketi nasıl kurulur; şahıs şirketi nasıl açılır? Tarzında da sorular çıkar.

Ticari hayatta etkili bir düzeyde var olmayı isteyenler şahıs şirketi için gerekli evraklar her zaman önemli bir merak konusudur. Ticaret sektöründe faaliyet göstermek ve çeşitli hayallerini gerçekleştirmek isteyen bireyler için önemli olan bazı noktalar vardır. Şahıs şirketi, bireylerin tek başına kurabileceği ve işlemlerin basit olduğu şirket türleri arasında yer alıyor. Şahıs şirketi nasıl açılır? Çeşitli alanlarda çalışmalarına devam etmek ekonomik faaliyetlerde bulunmak isteyen kişiler tarafından farklı araştırmalar yapılmaktadır. Tek bir kişi tarafından açılan şirket türü tüzel kişiliğe sahip olduğu için çeşitli ticari faaliyetler gerçekleştirilebilir..

Hem kişisel hem de ortak olarak belirli ekonomik çıkarlar üzerine kurulan şirketlere şahıs şirketi ismi verilmektedir. Şahıs şirketi açmak isteyenlerin takip etmesi gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesiyle birlikte kolaylıkla şirket açılabiliyor. Bu hususta yapılacak işlemler için bazı belgelerin edinilmesi gerekebilir. Bu nedenle şahıs şirketi açmak için başvuru yapacak olan kişilerin detaylı bir araştırma yapması faydalı olmaktadır. Resmi işlemlerin eksiksiz olarak yapılmasıyla birlikte şahıs şirketleri kurulabilir.

ekonomik krizde yapilacak isler 978x652 1

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Şahıs Şirketi Açmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Ekonomik faaliyetlerde bulunmak için şahıs şirketi açmak isteyenlerin gerçekleştirmesi gereken bazı işlemler vardır. Öncelikle bazı belgelerin alınması gerekmektedir. Süreçte ihtiyaç duyulan belgeler arasında kimlik fotokopisi, ikametgah belgesi ve imza tescil beyannamesi gibi evraklar bulunuyor. Ticaret odasında şirket tescili işlemleri yapıldıktan sonra vergi numarasının alınması için ilgili vergi odasına müracaat edilir. Şahıs şirketi nasıl açılır? Evrakların temin edilmesi ve tescil işlemlerinin yapılmasından sonra gerçekleştirilmesi gereken bazı aşamalar bulunmaktadır. Şahıs şirketi kurmak için yapılması gerekenler şu şekildedir;

  • İlgili defterlerin tasdik edilmesi gerekir.
  • Yoklama tutanağı düzenlenmeli ve vergi hesap numarası alınmalıdır.
  • SGK ve Bağ – Kur işlemleri gerçekleştirilmelidir.
  • Fiziki bir iş yeri açılacaksa iş yeri açmak için ruhsat alınması gerekir.
Önerilen İçerik :   İnternetten Ne Satabilirim?

Belirtilen işlemlerin yapılmasından sonra sorunsuz bir şekilde şahıs şirketi açmak mümkündür. Bu alanda yapılacak işlemlerin detayları için faaliyet gösterilecek sektörün belirlenmesi gerekmektedir. Sektörlere bağlı olarak farklı işlemlere ihtiyaç duyulabiliyor.

Şahıs Şirketi Açma Maliyeti

Günümüzde en kolay kurulabilen şirket türü olarak gösterilen şahıs şirketi için çeşitli detayların bilinmesi gerekmektedir.Şahıs şirketi nasıl açılır?  Şahıs şirketi kurmak her ne kadar kolay bir işlem olarak gösterilse de bazı maliyetler vardır. Resmi işlemlerin yapılması sonrasında bazı kurumlara ödenmesi gereken ücretler bulunuyor. Belgelerin temin edilmesi sırasındaki maliyetler de bu alandaki önemli ücretler arasında yer almaktadır.

Noter işlemleri gerçekleştirilirken ortalama olarak 200 ve 350 lira arasında ücret ödenmesi gerekebilir. Fatura, yazar kasa ve meslek odasına kayıt gibi işlemler için çeşitli maliyetler ortaya çıkmaktadır. Tüm bu maliyetlerin belirlemesi için hangi sektörde faaliyet gösterileceğinin belirlenmesi hususu öne çıkıyor. Sektörlere bağlı olarak değişen maliyetlerle birlikte şahıs şirketi açmak mümkündür.

Şahıs Şirketi Açmak İçin Gereken Belgeler

Ekonomik faaliyetler adına şahıs şirketi açmak için müracaat edecek olan kişilerin bazı belgeleri temin etmesi gerekmektedir. Şahıs şirketi nasıl açılır? Şahıs şirketini açmak için resmi kurumlara başvuru yaparken gösterilmesi gereken bazı belgeler bulunuyor. Şahıs şirketi açarken gerekli olan belgelerin belirlenmesi aşamasında başvuruyu kimin yapacağı önemlidir.

Duruma göre vekalet belgesi gerekebiliyor. Nüfus cüzdanının fotokopisi, noterden alınan imza beyannamesi, onaylı ikametgah belgesi ve vesikalık fotoğraf gibi belgeler de başvuru sırasında gerekmektedir. Tüm bu belgelerin temin edilmesiyle birlikte ilgili birimlere şahıs şirketi açma başvurusu yapılabilir.  Bütün bu bilgiler ışığına şahıs şirketi için gerekli evraklar için mutlaka şirket kurmadan önce ayrıntılı bir araştırma yapmakta fayda vardır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir