İçerik Yönetim Sistemi(CMS) Nedir?

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Genellikle CMS olarak kısaltılan içerik yönetim sistemi, kullananların hususi teknik bilgiye gerek kalmadan bir web sayfasında içerik oluşturmasına, yönetmesine ve değiştirmesine destek olan bir yazılımdır.

Daha rahat bir üslupla, bir içerik yönetim sistemi, tüm kodu sıfırdan yazmanıza (hatta iyi mi kod yazılacağını bilmenize) gerek kalmadan bir web sayfası oluşturmanıza destek olan bir araçtır.Web sayfaları oluşturmak, görüntüleri depolamak ve diğeri işlevler için kendi sisteminizi oluşturmak yerine, içerik yönetim sistemi sizin için tüm bu temel altyapı işlerini halleder, böylece web sitenizin daha ileriye dönük bölümlerine odaklanabilirsiniz.

Web sitelerinin ötesinde, belge yönetimi benzer şekilde diğeri işlevler için içerik yönetim sistemleri de bulabilirsiniz.

İçerik Yönetim Sistemi(CMS) Nasıl Çalışır?

Size bir içerik yönetim sisteminin iyi mi çalmış olduğu hakkında bir düşünce vermek için, WordPress arayüzünde bir turu çıkacağız ( WordPress , bir içerik yönetim sistemine iyi bir örnektir).

Bir içerik parçası meydana getirmeye başlamış olalım. Bir içerik yönetim sistemi olmadan , statik bir HTML dosyası yazmanız ve onu sunucunuza yüklemeniz gerekir ( karmaşık geliyor, değil mi? ).

WordPress şeklinde bir içerik yönetim sistemi, bir tek Microsoft Word şeklinde iyi bir bit görünen bir arayüzde içerik yazabilirsiniz:

Benzer şekilde, görseller şeklinde medya yüklemek ve yönetmek için, web sunucunuzla direkt etkileşime girmek yerine medya kitaplığına göz atabilirsiniz:

İçerik yönetim sistemi, yalnızca bir arka uç yönetim arayüzü değildir. Ayrıca oluşturduğunuz tüm içeriğin tam istediğiniz benzer şekilde ziyaretçilerinize görünmesini sağlar.

İçerik Yönetim Sistemini(CMS) Neler Oluşturur?

Daha teknik bir düzeyde, bir içerik yönetim sistemi iki temel bölümden oluşur:

 1. Bir içerik yönetimi uygulaması (CMA) – bu, sitenize hakikaten içerik eklemenize ve yönetmenize müsaade eden kısımdır (yukarıda gördüğünüz benzer şekilde).
 2. Bir içerik teslim uygulaması (CDA) – bu, CMA’ya girdiğiniz içinde ne olduğu alan, uygun şekilde saklayan ve ziyaretçileriniz tarafınca görünür hale getiren arka uç, sahne arkası sürecidir.
Önerilen İçerik :   Görüntülü Reklam Başarısı Nasıl Olur?

Birlikte, iki sistem web sitenizin bakımını kolaylaştırır.

Popüler İçerik Yönetim Sistemlerine(CMS) Örnekler Nelerdir?

Yukarıda size gösterdiğimiz WordPress, popüler bir içerik yönetim sisteminin en güzel örneğidir. Kesinlikle başka içerik yönetim sistemleri olsa da, WordPress malum bir içerik yönetim sistemine haiz web sitelerinde %40.0’ın üstünde pazar payına haizdir.

Kesinti süresi ve WordPress sorunlarıyla mı savaşım ediyorsunuz? Kinsta size zaman kazandırmak için tasarlanmış barındırma çözümüdür! Özelliklerimize göz atın

Biz “WordPress” sözünü Not biz olduğunuzu WordPress.com bahsetmiyoruz . Bunun yerine, gerçek açık kaynaklı WordPress içerik yönetim sisteminin depolandığı web sayfası olan WordPress.org’a odaklandık .

Kendi kendine barındırılan WordPress yazılımının ötesinde, diğeri popüler içerik yönetim sistemleri şunları ihtiva eder:

 • Joomla
 • Drupal
 • Magento (e-ticaret mağazaları için)
 • Squarespace
 • Wix
 • TYPO3

Kendilerini büyük işletmeleri hedefleyen daha azca malum birçok içerik yönetim sistemi de vardır (eşleşmesi gereksinim duyulan pahalı bir fiyat noktasıyla).

Bir İçerik Yönetim Sistemleri(CMS)ile Ne Tür Web Siteleri Oluşturabilirsiniz?

Bir fazlaca içerik yönetim sistemi günümüzde oldukça esnektir. Magento ve e-ticaret benzer şekilde belirli bir kullanıma odaklanan bazıları olsa da, popüler içerik yönetim sistemlerinin bir fazlaca temelde her tür web sayfası oluşturmak için kullanılabilir.

Mesela, aşağıdakileri güçlendirmek için WordPress’i kullanabilirsiniz:

 • Statik web sayfaları
 • Bloglar
 • e-ticaret mağazaları
 • Forumlar
 • Sosyal ağlar
 • Çevrimiçi kurslar
 • Üyelik siteleri
 • portföyler

En İyi CMS Platformu Nedir?

Elbette her insanoğlunun bir cevabı var, bir tek bir içerik yönetim sisteminin durumların %100’ünde en iyisi olduğuna dair gerçeklere dayalı bir argüman bulmak zor.

Yine de yapabileceğimiz, sayılara geri dönmek ve WordPress’in içerik yönetim sistemi pazarında bu kadar baskın bir paya haiz olmasının bir sebebi olduğuna dair bir öneride bulunmak:

İçin en web sayfası türlerine, en kullanıcı dostu, esnek bir çözüm sağlar. Her zaman en iyi seçenek değildir, bir tek bir fazlaca zaman en iyi seçenektir .

Önerilen İçerik :   Yandex Mail Açma Nasıl Yapılır ?

Popüler içerik yönetim sistemlerinden bazılarının daha derin bir karşılaştırması için şuradaki yayınlarımızı görüntüleyebilirsiniz:

 • WordPress vs Drupal
 • WordPress vs Squarespace

İçerik Yönetim Sistemi(CMS) ile Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Bir içerik yönetim sistemi ile kendi web sitenizi oluşturmak ister misiniz? Eğer öyleyse, genel süreç şöyleki görünür

 • Web hosting ve bir alan adı satın alın
 • Web sunucunuza tercih ettiğiniz içerik yönetim sistemini kurun
 • Sitenizin iyi mi göründüğünü ve iyi mi çalıştığını dikte etmek için içerik yönetim sistemini yapılandırın
 • İçerik yönetim sisteminin arayüzünü kullanarak içerik yazmaya başlayın

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir