E-Ticaret Yapmak İstiyorum, Ne Satabilirim?

E-ticaret yapmayı öğrenmek göz korkutucu olabilir. Hangi ürünleri satacağınızı ve bunları nereden temin edeceğinizi bulmalısınız. Ancak online satış yapmayı öğrenmek istiyorsanız doğru yere geldiniz. Ayrıca, çok teknik olacağından, çok uzun süreceğinden veya çok maliyetli olacağından endişeleniyorsanız endişelenmeyin – size her şeyi adım adım anlatacağız. Ayrıca, mağaza kurucuları sayesinde (bundan sonra bahsedeceğiz), çevrimiçi satış yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı – bu yüzden başlamak için harika bir zaman. Bu yazıda, şunları nasıl yapacağınız konusunda size yol göstereceğiz:

 • Çevrimiçi satış için bir strateji geliştirin
 • Kendi mağazanız, Amazon gibi bir pazar yeri ve sosyal medya aracılığıyla satış yapın
 • İnternette satılacak ürünleri bulun
 • Müşterileri çekin ve tarayıcıları alıcılara dönüştürün

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Çevrimiçi Satış Nasıl Yapılacağını Seçin

İnternetten nasıl satış yapacağınızı öğrenmek bunaltıcı gelebilir (ilk elden deneyimlerden biliyoruz). En popüler seçenekleri sıralamanıza ve sizin için çevrimiçi satış yapmanın en iyi yolunu bulmanıza yardımcı olmak için buradayız.

Çevrimiçi Satış Yapmanın En İyi Dört Yolu

 • Shopify ve BigCommerce gibi e-ticaret mağazası oluşturucuları
 • WooCommerce Uzantısına sahip WordPress (Bluehost tarafından desteklenmektedir)
 • Amazon, Etsy ve eBay gibi pazar yerleri
 • Facebook gibi sosyal medya siteleri

Hangi Ürünler Çevrimiçi Satılır?

“Ürünlerinize müşteri değil, müşterilerinize ürün bulun”. Çevrimiçi satış yapmak istiyorsanız ürünlerinizin kritik olduğunu özetliyor. Çevrimiçi mağazanız sınıfının en iyisi gibi görünebilir, ancak sattığınız ürünü kimse almak istemiyorsa, iyi bir şey yapmayacaksınız.

Bir düşünün: Bir restoranın süslü masaları ve klas garsonları olabilir, ancak yemeklerin tadı kötüyse insanlar orada yemek yiyecek mi? Benzer şekilde, çevrimiçi mağazanız gösterişli ve müşteri hizmetleriniz mükemmel olsa bile, ürünleriniz zayıfsa büyümek için mücadele edeceksiniz. Bunu üç temel soruya ayırdık:

 • Hangi ürünleri çevrimiçi satacağınızı nereden biliyorsunuz?
 • İnternette satılacak ürünleri nasıl temin ediyorsunuz?
 • Ürünleri satmaları için nasıl sunuyorsunuz?
Önerilen İçerik :   En Karlı İş Fikirleri Nelerdir?

E-Ticaret

Hangi Ürünleri Çevrimiçi Satacağınızı Nereden Biliyorsunuz?

Tüm e-ticaret girişimcileri ‘bir sonraki büyük şeyi’ tahmin etmeyi hayal eder. 2021’de en çok satan veya trend olan ürünlerinin neler olacağını önceden bildiğinizi hayal edin. Bunu yapmanın basit bir yolu olsaydı, hepimiz milyoner olurduk! Yapabileceğiniz şey, ürünlerinize olan talebi hesaplamak. Bu tamamen başarı şansınızı en üst düzeye çıkarmakla ilgilidir. Peki bunu nasıl yaparsınız? Size birkaç teknik gösterelim.

Hangi ürünlerin popülaritesinin arttığını ve hangilerinin artmadığını öğrenmek için harika bir araç olan Google Trends’i kullanın. Sonuçlar, seçtiğiniz arama teriminin zaman içinde Google’da ne kadar popüler olduğunu temel alır. Diyelim ki çevrimiçi kıyafet satmak istiyorsunuz, ancak çiçekli gömlekler mi, Hawaii şortları mı yoksa retro sweatshirtler mi satacağınızdan emin değilsiniz. Üçüne de girebilir ve hangisinin popülaritesinin arttığını görebilirsiniz. Ülkeyi müşterilerinizin yaşamasını beklediğiniz yere ayarlayın ve yola çıkın! Herhangi bir sivri aradığınızdan emin olun. Örneğin, ayakkabılar özellikle Aralık ayında popülerse, o ay içinde pazarlamanızı artırmak isteyebilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması yapın. Bir ürün fikriniz olduğunda, onu Google’ın Anahtar Kelime Analiz aracına girin. Her ay o ürünü kaç kişinin aradığına (popülarite) ve anahtar kelimelerin ne kadar rekabetçi olduğuna (ürünü başka kaç işletmenin sattığına) ilişkin verileri göreceksiniz. Genel bir kural olarak, aylık 300’den az arama ile herhangi bir ürünü satmaktan kaçının. Talep edilmeyen bir ürünün reklamını yapmanın ne anlamı var? Para kazanmak için çevrimiçi satış yapmak istiyorsunuz, değil mi?

Çevrimiçi forumları okuyun – forumlar ve inceleme siteleri, müşterilerin karşılaştığı sorunlar hakkında size doğrudan bir fikir verir. Milyonlarca müşterinin olduğu bir odada oturup onlara belirli ürünler hakkında ne düşündüklerini sormak gibi. Müşterilerin şikayetlerini seçin ve bunları ürün seçiminizi ve iş stratejinizi şekillendirmek için kullanın.

Önerilen İçerik :   E-Kitap Yazarak Para Kazanılır Mı?

Büyük mağazalardan öğrenin – büyük çevrimiçi satıcılar her gün çok miktarda veri toplar. Neyin sıcak neyin sıcak olmadığını herkesten daha iyi bilirler. Şu anda nelerin sattığını görmek için sektörünüzdeki en büyük isimlerin ürün sayfalarına bakın. Geri çekebileceğiniz herhangi bir trend var mı? Ayrıca, çalıştığınız sektörün ‘En Çok Satanlar’ sayfasını sık sık kontrol ederek Amazon, Etsy ve eBay’in kendi satış verilerini kullanın. eBay’in bir trend sayfası bile var. Gazete ve dergilerdeki reklamlar da herhangi bir ayda büyük mağazaların hangi ürünleri desteklediğini kontrol etmenin iyi bir yoludur.

Sevdiğiniz şeyi satın –   Bir tutkunuz varsa (örneğin, makyaj veya sanat gibi), bu, ne satacağınız konusundaki seçiminizi etkilemelidir. Ürün açıklamaları yazmak, pazarlama kampanyaları yürütmek ve ürününüzü satmak, buna kendiniz inanırsanız çok daha kolaydır. Bu, bir hobi ile ilgili ürünleri, pazarı olsun ya da olmasın satmaya çalışmanız gerektiği anlamına gelmez. Önce araştırmayı yapın. Ancak, tutkunuzla ilgili bir ürün için bir iştah olduğu ortaya çıkarsa, işte en tatlı nokta bu!

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir