WordPress Woocommerce SEO Nasıl Yapılır?

Covid pandemisinden sonra artık her birey dijitalleşmeye güveniyor. Ve bu salgın birçok WooCommerce sitesine ve mağaza sahibine yardımcı oldu. Ancak WooCommerce sitesi sadece satış ve satın alma ile ilgili değildir. Ayrıca ürününüzü tanıtmak, ziyaretçileri eğlendirmek ve satış geliri sağlamak için hedef kitlesinin dikkatini çekmesi gerekir. Bunda WooCommerce SEO hayati bir rol oynayacaktır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

WooCommerce SEO Neden Önemlidir?

E-Ticaret yolculuğunuz hakkında konuşursak, WooCommerce sitenizin reklamına ve sıralamasına yatırım yapmak için kesinlikle binlerce dolarınız yoktur. Bu nedenle, WooCommerce SEO, çevrimiçi mağazanız için trafik ve popülerlik elde etmenin en iyi yoludur. Neden biliyor musun? Trafiğin nereden geldiğine dair bazı istatistiklere bakın.

  • İnsanların %42’den fazlası satın alma yolculuğuna bir Google aramasıyla başlıyor
  • E-Ticaret web sitelerine gelen trafiğin %37,5’i arama motorlarından gelmektedir.
  • Ortalama olarak ilk sonuç, arama motorlarından gelen toplam trafiğin yaklaşık %33’ünü alır.

WooCommerce SEO’nuzu Güçlendirmenin Yolları

SEO Dostu Temalar Seçin

Temanız, mağazanızın insanları çeken en ilgi çekici parçalarından biridir. Bu nedenle WooCommerce mağazanız için tema seçerken çok dikkatli olmalısınız. Mağazanızın görünümünü, düzenini belirler ve eStore’unuza WooCommerce SEO’da hayati rol oynayan çeşitli yeni işlevler sağlar. Örneğin, temanız site hızınızı etkiler. Ayrıca mağaza sıralamanıza da fayda sağlar. Bu nedenle, çevrimiçi mağazanız için bir tema seçerken SEO’yu da aklınızda bulundurun. Bunlar, çevrimiçi mağazanız için seçebileceğiniz bazı WooCommerce SEO dostu temalardır. Temayı ihtiyaçlarınıza göre de özelleştirebilirsiniz.

Wordpress Woocommerce SEO Nasıl Yapılır
WordPress Woocommerce SEO Nasıl Yapılır

SEO Dostu Eklentiler Kullanın

WordPress’e yeni başlayan biriyseniz, eklentilere aşina olmayabilirsiniz. Bunlar, çevrimiçi sitelerinize bazı yeni işlevler ekleyecek ve sayfa içi SEO’nuzu geliştirecek uzantılar veya yazılım bileşenleridir. Bu eklentiler yalnızca sitenizi optimize etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda arama motorlarında sıralamanıza da yardımcı olur. SEO eklentileri yüklemek, Google’ın e-Ticaret sitelerinizde gördüklerini optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Önerilen İçerik :   Küçük ve Karlı Ne İş Yapabilirim?

WordPress birçok SEO eklentisi sunar, ancak popülerlik açısından, ücretsiz Yoast eklentisinin gerçek kazanan olduğunu söyleyebilirsiniz. Sitenizi daha iyi hale getirmek için kullanabileceğiniz en popüler SEO eklentisidir.

Ürün Sayfanızı Optimize Edin

Ardından, ürün sayfanızı optimize edin. Çünkü ürün sayfanızın farklı bileşenleri, ürününüzün arama motorlarında çevrimiçi görünürlüğünü artıracak şekilde düzenlenmelidir. Yoast SEO eklentisinin ücretsiz sürümünü yükleyebilirsiniz. Bu, ürün URL’nizi, başlığınızı, açıklamanızı, resimlerinizi, videolarınızı, incelemelerinizi ve derecelendirmelerinizi optimize etmenize yardımcı olacak bir bölüm ekleyecektir.

Resim Alternatif Metni Kullan

Image Alt metni, resimlerin arama motorları tarafından okunabilir bir tür açıklamasıdır. Dosyanın yüklenememesi durumunda web sitenizin resimlerine eklediğiniz insan tarafından okunabilir bir açıklamadır.

WooCommerce mağazanıza ürününüzün bir resmini yüklediğinizde, bir başlık ve bir alt özellik ayarlamanız gerekir. Varsayılan olarak, başlık özelliğinde görüntü dosya adını kullanır. Ve resminize bir alt niteliği vermezseniz, aynısını alt niteliğine kopyalar. Bunun alt niteliğine hiçbir şey yazmamaktan daha iyi olduğunu söyleyebiliriz, ancak bu yanlış bir uygulamadır. Bir ürüne eklediğiniz ürün görseli için uygun bir alt metin hazırlarken odaklanmalısınız ve bu SEO’nuz üzerinde mükemmel bir etki sağlayacaktır.

Kalıcı Bağlantı Yapınızı Arayın

Bunlar, içeriğinizi bağlamak için kullanılan web adresleridir. Her ürünün URL’si kalıcı ve değiştirilemez olduğu için kalıcı bağlantı adı verilmiştir. Bu URL’ler, sayfanızın ve ürününüzün biçimini tanımlar. Kalıcı bağlantılar, WooCommerce mağazasında varsayılan olarak alınan, soru işareti ve çeşitli sayılar gibi birkaç özel karakter içeren URL’lerdir; SEO dostu olmayan URL’ler olduğu söyleniyor. Örneğin- http://example.com/?=231

Kalıcı bağlantı yapısını değiştirmelisiniz; WooCommerce, çevrimiçi mağazanız için özel URL’ler belirlemenizi sağlar. Ürününüz için arama motorunda ilk sayfada çıkmanıza yardımcı olacak SEO dostu URL’ler belirlemelisiniz.

Ürün adını içeren kalıcı bağlantılar, SEO dostu URL’ler olarak kabul edilir. Yapısını değiştirmek çok kolaydır. Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar ve kalıcı bağlantı ayarları sayfasında olacaksınız.  http://example.com/my-post-slug

Önerilen İçerik :   İnternet Üzerinden Satış Yaparak Gelir Sağlama

.XML Site Haritası Eklentisini Kullanın

İyi bir XML site haritası, Google Bot’ları tüm önemli sayfalarınıza yönlendiren çevrimiçi sitenizin bir yol haritası görevi görür. XML site haritaları sizi Google’a bağlar, böylece tüm temel ürün sayfalarınızı hızla bulur.

XML site haritası, sitenizin teknik yönüdür ve Google’ı çevrimiçi sitenizi belirli bir şekilde dizine eklemeye teşvik eder. Bir XML Site Haritası göndermezseniz, çalışan milyarlarca site olduğundan siteniz Google tarafından takip edilmeyebilir, bu nedenle Google’ın e-ticaret sitenizi bulması zordur.

Google, sitenizin her önemli sayfasını tarar, ancak bazen ara bağlantılara işaret etmeden sona erer. Site haritası, Google’ın bunları bulmasına yardımcı olan tüm önemli sayfaları ve bağlantıları listeler. WooCommerce site yapınızı anlamanıza yardımcı olur.

Google Arama Konsolunu Kullanın

Google Search Console, indeksleme durumunu kontrol etmenize ve web sitenizin görünürlüğünü optimize etmenize yardımcı olan bir web yöneticisi aracıdır. Kullanıcıya, web sitelerinin bir arama motorunun gözünden nasıl göründüğüne dair bir fikir verir.

Sayfalarınızın arama motorlarında nasıl göründüğünü anlamanıza yardımcı olacak tüm raporları, verileri ve diğer tüm bilgileri size sunar. Bu nedenle, tüm bunların temel amacı, sitenizde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bulmanıza yardımcı olmalarıdır. Buna göre işlerinizi planlayabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir