Rakipleriniz Sizi Taklit Ettiğinde Ne Yapmalısınız?

Marka sahibiyseniz; rakipleriniz sizi taklit ettiğinde ne yapmalısınız? Böyle durumlar da mutlaka yasal süreci harekete geçirmelisiniz. Ürün, marka ya da hizmetlerinize dair bir taklit söz konusuyla mutlaka yasal haklarınızı aramak için harekete geçmelisiniz!

Günümüzde iletişim araçlarının ve internetin yaygın bir şekilde kullanılmasıyla intihaller oldukça arttı. İnsanlar kilometrelerce ötede bulunmuş olan bir fikri ya da ürünü kendilerine kopyalayarak kar etmektedir. Bu durum oldukça yaygın olsa da bir o kadar da yanlıştır. Fakat bu davalarda yargı süreleri uzundur.

İntihaller özellikle fikir alanında yapılmışsa bunun kanıtlamasının zor olması da insanlara cesaret vermektedir. Ama insanların sizin fikirlerinizi çalma ihtimalinin gözünüzü korkutmasına izin vermeyin. Rakipleriniz sizi taklit ettiğinde ne yapmalısınız? Öncelikle sakin olun bunun dünyanın sonu olmadığını kendinize hatırlatın. Unutmayın ki taklitler her zaman aslını yaşatır. Siz o fikri üretebilecek kapasitede olduğunuz için o fikri geliştirebilirsiniz. Ama karşınızdakiler bunu yapamaz. Bırakın onlar yavaş yavaş yok olurken siz elinizdeki fikri ya da ürünü daha yukarılara taşıyın..

rakip firma taklitleri ile bas etme yontemleri

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Sektörel Rakipleriniz Sizi Taklit Ettiğinde Ne Yapmalısınız

Aynı sektörün içinde ki rakipleriniz sizin fikrinizi veya ürününüzü izinsiz olarak kullanabilir. Bu durumda elinizde bulunan seçenekler sınırlıdır. Hukuksal yollara başvurabilir ya da kendi yolunuzda iyi olduğunuzu kanıtlayarak devam edip rakibinizi geride bırakabilirsiniz. Hukuksal yollara başvururken elinizde fikrin sizin olduğunu kanıtlayacak belgeler olması önemlidir. Yazılı ve görsel materyallerin hepsini bu noktada kanıt olarak kullanabilirsiniz.

Patentler yardımıyla sizin olan ürünlerin aitliğini tasdiklemekte bir diğer yöntemdir. Bunlar yardımıyla rakibinizi çaldığı ürün ya da fikri kullanmaktan men edebilir. Tazminat davası, özür yazısı gibi yaptırımlara tabi tutabilirsiniz. Bir diğer yöntemde rakibiniz sizden çaldığı konu üzerinde hâkim olmadığı için siz hakimiyetinizi kullanabilirsiniz. Kendi yetkinliğinizi konuşturarak rakibinizi geride bırakabilirsiniz. İnsanlar sizi yeniden tercih ederken rakibiniz ancak sizin ürününüzün reklamını yapmada size yardımcı olmuş olur.

Önerilen İçerik :   E-Ticarette Toptan Almak ve Satmak Nasıl Yapılır?

Sosyal Medyanın Gücünü Kullanmak

Sosyal medya tarafsız bir bölge olduğu için burada yapacağınız tüm hamleler manipüle edilmeden insanlara ulaşacaktır. Eğer bu mecrayı doğru kullanabilirseniz rakibinizi köşeye sıkıştırabilirsiniz. Sosyal medyada yapabileceğiniz ilk şeylerden biri rakibinizi çaldığı ürün ya da fikir üzerinden soru yağmuruna tutmaktır. Rakibiniz konu hakkında yeterince fikir sahibi olmadığı için bir süre sonra işinde yetkin olmadığı insanların gözünün önüne serilecektir. Yapılacak kıyas kampanyaları da bir diğer yöntemdir.

Rakibinizin kendine ait olarak lanse ettiği fikir veya ürün ile sizin orijinal ürününüzün arasındaki farkları insanlara gösterebilirsiniz. Bu sayede insanlara karşılaştırma yapma imkânı vermiş olursunuz. Rakipleriniz sizi taklit ettiğinde ne yapmalısınız sorusunun cevabı tamamen sizin seçeceğiniz bir konudur. Ama tavsiyesi isterseniz hukuksal süreçler yerine rakibinize meydan okumak çok daha işe yarayan bir yöntemdir.

Avantajlarınızla Kendinizi Savunun

Başarılı şirketlerin kaderi genelde rakipleri tarafından taklit edilmek olmaktadır. Bu sebeple eğer başarılı bir işe imza attıysanız taklit edilmeniz olasıdır. Bu noktada yapabileceğiniz en iyi şey şirketinizin güçlü olan yönlerini kullanarak karşı cevap vermektir. Mesela bir kere hukuksal yola başvurdunuz fakat o dava sonuçlanmadan başka bir fikir ya da ürününüz çalındı.

Eğer şirketinizin hukuk gücü bunu karşılamaya yetmezse bu durum aleyhinize olacaktır. Bu durumda karşı hamle yaparken hukuk yerine başka bir yönteme başvurmanız daha doğru olur. Unutmayın ki siz sektörde öncü olup rakiplerinizi geride bıraktıkça sizi taklit edenlerin sayısı da artacaktır. Rakipleriniz sizi taklit ettiğinde ne yapmalısınız sorusunun cevabı için avantajlı yönlerinizi belirlemeniz önceliğiniz olmalıdır.

 

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir