Melek Yatırımcılar Devlet Desteğinden Nasıl Yararlanır?

Devlet ülkemizde Melek Yatırımcıların sayısının artması için birçok destekte bulunmaktadır. Melek yatırımcılar devlet desteğinden nasıl yararlanır sorusu da tüm yatırımcılar tarafından en çok merak edilen soruların başında geliyor. Yatırımcıların bu yolda ilerlemesinin en büyük sebeplerinden birisi vergi teşvikidir.  Melek yatırımcılar yeni bir iş başlatma sürecinde olan ve önü açık yenilikçi fikirlere destek veren insanlardır.

Melek yatırımcılar sayesinde fikirlerini hayata geçirmek isteyen start-up sahibi kişiler kolayca yatırım ve destek bulabiliyorlar. Devlet hem yeni işlerin gelişmesi hem de kaliteli fikirlerin hayata geçebilmesi için az çaba sarf ederek herkesin kazacağı bir mecra kurmuş oldu. Melek yatırımcılar hem kendiişlerinde hem de yatırım yaptığı işlerde kolayca vergi teşviki alabiliyor. Bu nedenle de bu alanda yatırımcı sayısı gün geçtikçe artmakta..

Melek Yatırımcılar

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Melek Yatırımcılar için Avantajlar Nelerdir?

Yönetmeliğin verdiği kararlar çerçevesinde yatırımcılar, anonim şirketlere ait doğrudan ya da dolaylı şekilde yönetimde söz hakkı bulunduğu iştirak hisselerini iki yıl elinde tutması gerekmektedir. İki yıllık süre girişim yapan şirket adına açılan ortak bankaya para yatırılması ile başlamaktadır. Bu zamanın başlaması içinde yatırımcı firmanın banka hesabına para yatırması zorunludur. Bu aşamadan sonra artık melek yatırımcı için de pek çok farklı avantaj gündeme gelmektedir.

Vergi kanunlarına bağlı kalarak hesapladıkları hisse tutarlarının %75’ini yıllık beyannamelerine kazanç yaptıkları dönemde indirebilirler. Kısacası yatırımcılar kazanç yaptıkları dönemde yaptıkları satışları ve kazançları göstererek %75’lik bir indirim alabilirler. Eğer projeleriniz KOSGEB, TÜBİTAK, BTK gibi kurumlar tarafından desteklendiyse bu oran %100 olarak artmaktadır. Son zamanlarda melek yatırımcılara yönelik çok sayıda farklı devlet desteğinin bulunduğunu ifade edebiliriz.

Ne Kadar Yatırım Yaparsam Devlet Desteği Alırım?

Melek yatırımcılar devlet desteğinden nasıl yararlanır dersek öncelikle yeterli miktarda bir yatırım yapmaları gereklidir. Yatırımcı tek bir şirkette dahil olsa o şirkette desteklediği tüm projelerin emisyon primleri dahil olmak üzere en az 20.00₺, en çok 1.000.000₺ yatırım yapması gereklidir.

Önerilen İçerik :   E-ticaret Açmak İçin Gerekli Evraklar

Daha fazla yapılan yatırımlar vergi muafına dahil edilecektir ancak 1.000.000₺ den fazla yapılan yatırımlar da maksimum 1.000.000₺ olacaktır. Bu fiyatlar bir yıllık süreci kapsamaktadır. Sürecin bulunduğu yıldan eğer bir indirim yapılmadıysa projenin devam ettiği senelerde de bu indirim uygulanabilir.

Yani bir sonraki sene önceki senenin indirimini talep edebilirsiniz. Bu da sizlere 2.000.000₺ indirim olarak geri dönebilir.  Bunun için Hazine Müsteşarlığına başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Devlet Desteği Sağlanan Alanlar

Melek yatırımcı olarak devlet desteği almak istiyorsanız sıralayacağımız sektörlere yatırım yapmanız şarttır.

 • İmalat Sanayisi, Gıda ürünlerinin hepsini kapsamakla birlikte alkollü içecekler ihraç edilmiştir.
 • Tekstil (Koltuk, sehpa vb.) ürünlerin üretilmesi
 • Giyim eşyalarının üretilmesi ancak hayvan postları dışında olacak.
 • Deri işçiliği
 • Kağıt üretimi
 • Plastik ve işlenmiş plastik ürünlerinin üretilmesi
 • Metal sanayisini kapsayan üretim mecraları
 • Büro gereksinimlerinin imalatı
 • Motorlu taşıtların parçalarının üretilmesi
 • Optik aletlerin üretilmesi
 • Tarım ve Ormancılık, ilgili kurumlar tarafından onay almış fidanlarca meyve, bostan ve sebze yetiştirilmesi.
 • Haberleşme Sektörü, şirketler ve kamu kuruluşları için yapılan telekomünikasyon hizmetleri.
 • Genel Bilgi Teknolojileri, yazılım, otomasyon üretimi, veri bilimi ve mühendislik geliştirme programlarının desteklenmesi, üretilmesi.
 • Sosyal Hizmetler, çöp ve atıkların temizlenmesi ve toplumsal fayda sağlayacak faaliyetler.

Melek yatırımcılar devlet desteğinden nasıl yararlanır merak ediyorsanız sıraladığımız sektörlerden birinde girişim fikri olan bir şirketi ya da bireysel girişimciyi destekleyebilirsiniz. Bu sayede bu döngünün bir parçası olur ve iki tarafı da kazandırmış olursunuz. Böylece kendi iş fikrinizi pratik bir şekilde melek yatırımcı bulabilirsiniz!

 

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir