Melek Yatırımcı Kimdir?

Yatırımcılar açısından melek yatırımcı kimdir? Sorusuna etkili bir yanıt vermek beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Melek yatırımcı, temelde yatırım fikrine yatırım yapan yatırımcı anlamına gelir. Aklımıza bazen iş konusunda ilginç ve değişik fikirler gelmektedir. Bu fikirleri hayata geçirmek için sermaye gerekmektedir. Fikirlerinizi kullanarak yatırım yapan, bu sermayeyi sağlayan yüksek varlığa sahip kişilere melek yatırımcı denmektedir.

Kısaca melek yatırımcı kimdir? Sorusunun cevabı fikre yatırım yapan varlıklı kişilerdir. Genellikle bu yatırımcılar kişinin kendi çevresinde bulunur. Ailenizden veya arkadaş çevrenizden biri olabilmektedir. Şirketlerin başlangıç ve büyüme aşamalarında büyümeyi hızlandırmak için gerekli fonu sağlarlar. Startup düzeyindeki firmalara daha fazla destekleri bulunmaktadır. Geçmişte başarılı olmuş startup projeleri melek yatırımcılar vasıtasıyla büyümüş ve popüler olmuşlardır..

MELEK YATIRIMCi

Finansal anlamda destek verilmesi yanında tecrübe ve deneyimleri ile de bu projelere katkıları büyüktür. Startup aşamasındaki fikirleri geliştirip kısa zamanda yatırım yaptıkları fikri hedef kitlelere ulaştırırlar. Bu anlamda girişimciye katma değer sağlamaktadırlar.Her sektöre yatırım yaparlar. Ancak yatırım miktarı sektörün ve ülkenin durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Melek yatırımcılar kar amacı gütmezler. Yatırım yaptıkları sektöre göre de risk durumları farklılık göstermektedir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Melek Yatırımcı Özellikleri

Yatırım yaptıkları firmaya mali destek yanında danışmanlık da yaparlar. Bilgisi, tecrübesi ve aklı ile yol göstermektedirler. Çok fazla maddi bir beklentileri bulunmaz. Yaptıkları işten genelde manevi tatmin duymaktadırlar. Melek yatırımcı startupların başlangıç aşamalarında sıklıkla yatırım yaparlar. Yatırım yapan bu kişilerin fazla sayıda fonu bulunmaktadır. Girişimcilerin kar ve satışlarından ziyade ilk aşamalarını sorunsuz geçirmelerini sağlamak isterler. Yedek nakit paraları bulunmaktadır. Güven veren fikirlere ve ayakları yere basan stratejilere daha çok inanırlar. Yatırım yaptıkları firmanın halka arzı için sürekli fırsat kollamaktadırlar.

Önerilen İçerik :    İnternetten Ticaret Yapmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Melek Yatırımın Avantajları

Kafasındaki fikri uygulamaya koymaya çalışan girişimci sermaye bulmak için çeşitli yollar dener. Bunlardan birincisi banka kredilerdir.  Çekilen kredi yüksek faizden kullanılmış olabilmektedir. Geri ödemesi bulunur. Hâlbuki melek yatırımda yatırılan sermayenin işin başarısızlığı karşısında geri ödenmesi söz konusu değildir. Her türlü sektörde faaliyet göstermek isteyenler bu yatırımdan faydalanabilmektedir. Melek yatırımcı tarafından yapılan finansal yatırım sayesinde diğer yatırımcıların da ilgisi çekilir.

Kredi sunabilme imkânları da bulunmaktadır. Genelde kısa değil uzun vadeli fikirlere ve gelişimlere açıktırlar. Borç finansmanı daha riskli olmasına karşın melek yatırımları az risk barındırmaktadır. Hem girişimci hem de yatırımcı tüm detayları konuşarak birbirlerinden beklentilerini ortaya koymak durumundadır. Kapsamlı bir iş planı yapılarak çelişkili durumların ortadan kaldırılması gerekir. İki taraf da açık ve net olmalıdır. İşin başarılı olması biraz da girişimci ile yatırımcının uyumuna bağlı olmaktadır.

Melek Yatırımcılar Nasıl ve Nerede Bulunmaktadır?

İlk kurulma ve büyüme aşamasında her girişimcinin mutlaka paraya ihtiyacı bulunmaktadır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler bu ihtiyaçlarını bankalar ve özellikle melek yatırımcılardan karşılarlar. İlk olarak fikrinize sahip çıkarak ihtiyacınızı belirlemelisiniz. Net ve açık sözlü olmak size kazandıracaktır. Siz de iş fikrinizi etkili bir düzeyde aktarabilirseniz; melek yatırımcı bulmak konusunda avantaj sahibi de olursunuz!

Melek yatırımcı kimdir? Denildiğinde yatırım yaptıkları iş alanında aktif olarak bulunmak isterler. İşletme sahipleri ile ilişkilerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu kişiler melek yatırımcılara sizi tavsiye edebilirler. Bazen kendileri bile bu yatırımcı olmaktadırlar. İnternet üzerinden popüler olan sitelerde bu yatırımcıların dikkatlerini çekmek gerekebilir. İşinizin büyümesi belki yavaş olacaktır, bu süreçler kolay olmayacaktır. İstediğiniz zamanda yatırımcıyı ve parayı da bulamayabilirsiniz. Ancak çaba gösterirseniz sabırlı davranırsanız karşılığını mutlaka alacaksınız. İhtiyacınız olan sermaye ve fikirlere bu kişiler sayesinde ulaşacaksınız.

Önerilen İçerik :   Müşteri Deneyimi Nedir?

 

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir