E-Ticaret Girişimcileri İçin İlham Verici Başarı Hikayeleri

Hangi internet girişimcisi iyi bir e-Ticaret başarı hikayesi duymaktan hoşlanmaz? Başarılı bir çevrimiçi işletme oluşturmak basit bir iş değildir, ancak başkalarının nasıl yaptığını anlamak, başlamak için harika bir yoldur. Başarılarından çok şey ve hatta bazen hatalarından daha fazla şey öğrenerek bu tür hikayeleri iddialı E-ticaret işletmeleri için paha biçilmez hale getirebilirsiniz.

En büyük çevrimiçi satıcılardan küçük ama gelişen aile şirketlerine kadar her yerde pek çok iyi E-ticaret uygulaması vardır. Ancak kendi web mağazanız için ilham bulmak üzere, aşağıda en sevdiğimiz 3 E-ticaret başarı öyküsünü ve onların aynı stratejilerini izlemenize yardımcı olacak faydalı önerileri bir araya getirdik.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Amazon

Hemen herkesin bildiği bir işletmenin büyük bir E-ticaret başarı öyküsüyle başlayalım. E-ticaretten bahsedildiğinde, genellikle akla gelen ilk web sitesi Amazon’dur – bu, açıkça doğru bir şey yaptıkları anlamına gelir. İlk olarak 1994 yılında çevrimiçi bir kitapçı olarak kurulan Amazon, bugün olduğu her şeyin destansı satıcısı olmadan önce çok daha küçük bir odakla başladı. Web sitesi, E-ticaret pazarına erken girdi ve ürün tabanını yavaş yavaş artırarak büyüdü.

Ancak Amazon’u bir E-ticaret başarı öyküsü olarak gerçekten öne çıkaran şeylerden biri, sayısız modern perakendecinin hala takip ettiği çevrimiçi bağlı kuruluş pazarlama modelindeki öncülüğüdür. Bağlı kuruluş pazarlama yönteminin iki önemli avantajı olduğu için bunun nedenini anlamak zor değil:

1. Diğer satıcıların web sitelerinde ürünlerin reklamını yapmasına ve ticaretini yapmasına izin vererek, kazanılan karlardan Amazon’a pay verir.

2. Amazon’un web sitesiyle etkileşim kuran müşteri sayısını doğal olarak artırır, kendi ürün ve hizmetlerini daha fazla gösterir.

E-Ticaret Girişimcileri İçin İlham Verici Başarı Hikayeleri
E-Ticaret Girişimcileri İçin İlham Verici Başarı Hikayeleri

Pixie Faire

Amazon gibi devler dışında, kendi başlarına etkileyici olan daha küçük E-ticaret başarı öyküleriniz var. Örneğin Pixie Faire’i ele alalım. Bu işletme, oyuncak bebek giysileri tasarımlarını çevrimiçi olarak dijital olarak satıyor ve birkaç tam zamanlı ebeveyn tarafından evde başlatıldı.

Önerilen İçerik :   İnternet Üzerinden Gıda Satışı İçin İpuçları

Bir eBay mağazası aracılığıyla sipariş için bebek giysilerinin fiziksel eşyalarını dikerek ve satarak başladılar. Ancak çok geçmeden, ürünlerine olan talep, kaçınmak istedikleri imalatı dış kaynak kullanımı olmadan karşılayamayacak kadar büyük hale geldi. Çözüm? Kalıplarını dijital hale getirin. Sonuç? İşleri patladı ve web siteleri artık özel bebek kıyafetleri için tüm bir niş pazarın dikkatini çekiyor. Nasıl gittiklerine dair bir röportajı buradan okuyabilirsiniz.

Röportajda, Pixie Faire’in büyümesini atfettiği en büyük taktiklerden bazıları e-posta kampanyaları, video reklamlar ve mağazalarını E-ticaret dostu bir içerik yönetim sistemine taşımaktır. Ancak nihayetinde, doldurulmamış bir pazara odaklanan net bir ürün stratejisinin başarılarındaki en büyük faktör olduğuna inanıyorlar.

Finch Goods

Çevrimiçi bir erkek aksesuar mağazası olan Finch Goods, tipik bir E-ticaret pazarlama modelinde başarılı olmanın başka bir harika örneğidir. Bu başlangıç şirketi, kaliteli ürünler ve büyük ölçüde geri dönüş işine yönelik geleneksel pazarlama yoluyla hızla popülerlik kazandı. Ancak bu çevrimiçi E-ticaret başarı öyküsünün incelenecek en iyi örneklerden biri olmasının başka bir nedeni daha var. Lansmandan 6 ay sonra Finch Goods’un kurucusu Richard Lazazzera, bunu temel E-ticaret öğelerini kullanarak nasıl yaptığını açıklayan ayrıntılı bir blog yazısı yayınladı.

Lazazzera’nın açıkladığı gibi, üstesinden gelmesi gereken en büyük engellerden biri, web sitesinde iyi bir müşteri trafiği akışı sağlamaktı (bu, herhangi bir web mağazası sahibinin aşina olduğu bir sorundur). Ancak mağazasını müşterilerinin zihninde canlı tutan dikkatli bir pazarlama planı oluşturarak bu sorunun üstesinden geldi.

Markasının mevcut müşterileriyle alaka düzeyini artırmak için terk edilmiş alışveriş sepeti e-posta hatırlatıcıları, yeniden hedefleme reklam kampanyaları, müşteri sadakat programları, haber bülteni e-postaları, ürün tavsiyeleri ve diğer benzer taktikleri uyguladı. Temel E-ticaret pazarlaması, ancak Finch Goods’un gösterdiği gibi hedeflenen bir şekilde uygulandığında sonuçlar inanılmaz olabilir.

Önerilen İçerik :   E-Kitap Yazarak Para Kazanılır Mı?

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir