E-ticaret Açmak İçin Gerekli Evraklar

E-ticaret şirketi açmak istiyorsanız e-ticaret açmak için gerekli evraklar konusunda bilgi edinmelisiniz. Şirket açmadan önce özellikle hangi modeli izleyeceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. İki farklı şekilde belirlenebilecek olan bu modeller içerisinde şahıs şirketi ve sermaye şirketi bulunmaktadır. Basitlik ve yapı değişikliği ile birbirinden ayrılan bu iki farklı model arasından kendiniz için en uygununu tercih yaptıktan sonra gerekli evrakları hazırlamaya başlayabilirsiniz.

İki farklı modelin ihtiyaç duyduğu evraklar da farklı olduğundan dolayı model belirlemeden evrak hazırlama yoluna gitmeniz kesinlikle sizlere gereksiz zaman kaybı yaratacaktır. Bu tarz aksaklıklar ticaret içerisinde oldukça tehlikeli olabileceğinden dolayı zaman kaybetmemek için modeller ve evraklar konusunda yeterli bilgi birikimine sahip olduğunuzdan emin olun. Yanlış belge ve evrakları teslim etmek ticaret sitenizin açılma süresini bir miktar erteleyecektir. Gereksiz zaman kaybetmek istemiyorsanız profesyonel birinden yardım almayı deneyebilirsiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Bireysel Firmalara İçin Gereken Evraklar

Şirketinizi oluşturmak için gerekli evrak hazırlığını kendiniz yapabilir veya anlaştığınız bir mali müvaşirden yardım alarak tamamlayabilirsiniz. Eğer evrak hazırlama konusunda kendinize güvenmiyorsanız herhangi bir müşavirden yardım almanız çok daha iyi olacaktır. Fakat yardım alacaksanız bunun için daha önceden notere giderek vekaletname belgesini çıkartmanız gerekmektedir.

Şahıs şirketi için gerekli evraklar söz konusu olduğunda karşımıza pek çok farklı evrak çıkmaktadır. İşte e-ticaret açmak için gerekli evraklar listesi:

 1. Kimlik fotokopisi ( önlü arkalı )
 2. Nerede ikamet ettiğinize dair belge
 3. Noterden temin edebileceğiniz imza beyannameniz
 4. İş yeri sözleşmesi ve tabu senedi. Kiralık ise kira sözleşmesi

Kendi şahıs şirketinizi kurmak için isterseniz kendiniz olarak veya noter aracılığı ile yetkilendirdiğiniz mali müşavir ilgiyi odaya başvurabilmektedir. Unutmayın evraklarınızı doğru şekilde hazırlamanız büyük bir önem arz etmektedir. Maliyet olarak günümüz yılı içerisinde şahıs şirketi sahibi olmak için farklı fiyat aralıklarından söz edebiliriz.

Önerilen İçerik :   Wordpress Woocommerce SEO Nasıl Yapılır?

Sermaye Şirketi İçerisinde E-ticaret Açmak İçin Gerekli Evraklar

Kendinize ait bir limited şirketi sahibi olmak için ihtiyaç duyacağınız evraklar;

 1. Varsa ortaklar ile kendinizin kimlik fotokopisi
 2. E-devlet üzerinden alınacak ikametgah belgesi
 3. Şirketin sahip olduğu ünvan
 4. Sermaye ücreti
 5. Ortakların şirket içerisindeki sermaye oranı
 6. Kira kontratı veya sözleşmesi
 7. Şirket temsilcisinin belirlenmesi

Sermaye şirketi sahibi olmak istiyorsanız belirttiğimiz belgeler ile şirket sözleşmesini hazırlamanız gerekmektedir. Ticaret odasına kayıt yaparak şirket adına vergi kaydı yapılmasını sağlayabilirsiniz. Yıldan yıla değişim gösteren bu ücretler her yıl stabil bir şekilde artmaya devam ediyor. Artış yapılan tutar oldukça ufak bir tutar olsa da başvuru yapmadan önce güncel tutar hakkında bilgi edinmeyi ve yeterli tutara sahip olduğunuzdan emin olunuz. Gerekli ödemeyi yapmamanız halinde şirketinizi açmak konusunda aksaklıklar yaşayabilirsiniz.

E-ticaret Açmak İçin Gerekli Evraklar ve Diğer Belgeler

E-ticaretin içerisinde bulunan en önemli aşamalardan biri de kesinlikle online ödeme sistemidir. Şirket kurulumu için gerekli evrak ve belgelerin yanında bu sisteme sahip olmak da kesinlikle şarttır. Özellikle bankaların sanal poslarını edinebilmek için ticaret şirketinizin kurulu olduğu web sitesinin SSL (Güvenli Giriş Katmanı) güvenlik sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Ticaret sitenizin büyüklüğü ve talep edilen işe göre farklı SSL sertifikalarına da gerek olabilmektedir.

Bu sertifika olmadan kesinlikle bankaların sanal posları kullanılamamaktadır. E-ticaret içerisinde bu durum kesinlikle can damarları arasında yer alıyor. Transfer edilen paranın güvenliği ve üçüncü şahısların transfer edilen miktara erişememesi için bu gerekli sertifikalara ihtiyaç duyulmaktadır. Ödeme işlemlerini sorunsuz bir şekilde tamamlamak için bu sertifikalara sahip olduğunuzdan emin olunuz. Siz de e-ticaret sitenizi açmak istiyorsanız e-ticaret açmak için gerekli evraklar ve güvenlik sertifikanız ile gerekli kuruma başvurmayı unutmayınız.

Önerilen İçerik :   Şahıs Şirketi Nasıl Açılır?

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir