Yurtdışına E-İhracat Yapılabilecek Sektörler

E-ihracat sektörü markaların hizmetlerin ve ürünlerin yurt dışı pazarında bulunan tüketicilere pazarladığı ve tanıttığı yöntemlerini kullanarak yurtdışına satış yaptığı ticaret modelidir. E-ihracat ile yurtdışına satış yapanlar döviz geliri elde ettiği ve mikro ihracat kuralları ile herhangi bir KDV ödemesi yapmadığı için sektör oldukça avantajlı görülmektedir.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Yurtdışına E-İhracat Nasıl Yapılır?

E-ihracat sektörü her ne kadar avantajlı sektör olsa da yurtdışına satış yapılırken işletmelerin karışılabileceği bazı zorluklar vardır. Bu zorlardan bir tanesi de e-ihracat ile satılacak ürünlerdir. Çünkü ülkemizde popüler olan bazı ürün grupları yurtdışı pazarında popüler olmamaktadır. E-ihracat ürünlerini doğru şekilde seçemeyen işletmeler ürün satışı arttıramama gibi risklerle karşılaşabilmektedir. E-ihracat ile satabileceğiniz ürünleri bu yazımızda sizlere e-ihracatta en çok satılan ürünleri inceleyeceğiz. Sizler de bu ürünleri e-ihracat firmanızın stoklarına ekleyebilirsiniz ve bu sayede risk almadan satışlarınızı artırabilirsiniz.

E-İhracat Yapmaya Başlayacaklar İçin Sektör Önerileri

Hazır Giyim ve Tekstil Ürünleri

E-ihracat ile satabileceğiniz ürünler arasında ilk sırada yer alan ürün grubu giyim ve hazır tekstil ürünleridir. Ülkemizde kıyafet üretimleri uygun fiyatlarla yapıldığı için e-ihracat ile yurtdışına kıyafet satan işletmeler gelirlerini hızlıca arttırabilmektedir.

 • Erkek giyim ürünleri
 • Kadın giyim ürünleri
 • Anne ve bebek ürünleri
 • Çocuk giyim ürünleri
 • Ev Tekstil ürünleri

Tarım ve Gıda Ürünleri

Online market sektörlerinde hizmet veren işletmelerin ilgisini çekebilecek e-ihracat ürünlerinden bir tanesi de gıda ve tarım ürünleridir. Ülkemizin dört bir yanında tarım yaygın olan sektörlerden bir tanesi olduğu için markalar gıda ve tarım ürünlerini uygun şekilde tedarik edebilmektedir.

Genelde Türkiye’de tarım yapanların büyük bölümü organik tarıma yöneldiği için organik ürün satan e-ihracat firmaları ürünlerini kolay bir şekilde pazarlayabilmektedir. Bu da e-ihracatta en çok satılan ürünler arasında gıda ve tarım ürünlerinin yer almasına yardımcı olmaktadır.

Önerilen İçerik :   İhracatta Müşteri Bulma Yöntemleri

Havlu ve Peştamal

Denizli’de temeli kurulan sektörlerden bir tanesi de ev tekstili sektörüdür. Yurtdışında oldukça ilgi gören sektör, genelde bu bölgede üretim yapan işletmeler e-ihracat sitesi açarak veya Amazon, Ebay, Aliexpress gibi e-ihracat pazaryerlerinde mağaza açarak ürün ve hizmetlerini yurtdışına satmayı tercih eder. Peştamal ve havlu sektörüne olan ilgi her geçen yıl artış gösterdiği için e-ihracatta en çok satılan ürünler arasında yer almaktadır.

Yurtdışına E-İhracat Yapılabilecek Sektörler

Tasarım Ürünleri

Ülkemizin her köşesinde kendi işini kuranlar ve tasarım yapanlar bulunmaktadır. Bu kişiler ilgi alanlarına göre pek çok farklı ürün üretimini gerçekleştirmektedir.

 • Mum
 • Beton
 • Seramik
 • Sabun
 • Deri Cüzdan ve Çanta

Bu tarz ürün grupları ülkemizde faaliyet yürüten tasarımcılar tarafından en çok üretilen ürünler olarak bilinmektedir. Genelde kendi işini yapanlar ve tasarım ürünü üretenler ETSY, Amazon, Ebay gibi e-ihracat pazaryeri platformları üzerinden ürünlerin satışını gerçekleştirmektedir.

Yurtdışında tasarım ürünlere oldukça önem verildiği için tasarım yapanlar e-ihracat ile bu ürünlerini kolay bir şekilde satabilmektedir ve gelir elde edebilmektedir. Sizlerde kendi atölyenizde ürettiğiniz ürünleri yurtdışına ihraç edebilmek için bir e-ihracat sitesi açabilir veya pazaryeri platformlarında mağaza açarak satış yapabilirsiniz.

Halı ve Kilim

Kilim ve halı sektörü ülkemizin yurtdışında popüler olmasını sağlayan sektörlerden bir tanesidir. Özellikle İç Anadolu bölgesinde halen halı dokuma işleri yapan binlerce kişi vardır. Genelde bu ürünler el yapımı oldukları için ve etnik desenler kullanılarak üretildiği için dikkat çekmektedir.

Evlerinin tasarımını değiştirmek isteyenler ve evlerine yeni bir hava katmak isteyenler genelde kilim ve halı ürünlerini internetten satın almayı tercih etmektedir. Ülkemizde bu işler yapan kişiler kendilerine ait bir e-ihracat sitesi açarak ürünlerini kolay bir şekilde yurtdışına satabilmektedir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir