Webp Express Ayarları

WordPress web sitesi hızı büyük ölçüde görsellerin boyutuna bağlıdır çünkü görseller genellikle ortalama bir web sayfası boyutunun %50’sini oluşturur. Bu nedenle, web sitenizde optimizasyon yapılmamış ağır görseller kullanılıyorsa, bu durum web sitenizin hızını yavaşlatabilir ve SEO performansını etkileyebilir.

Görsellerin boyutunu küçültmek ve onları optimize etmek yalnızca yerden tasarruf etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda web sitenizin hızını da önemli ölçüde artırır. İşte bu noktada WebP adı verilen bir görüntü formatı imdadınıza yetişiyor. YouTube ve eBay gibi birçok web sitesi, web sitesi hızını ve performansını artırmak için WebP formatını benimsemiştir.

webp express
Webp Express Ayarları 10

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

WebP Nedir?

WebP, Google’daki web performans ekibi tarafından geliştirilen bir web görüntü formatıdır. JPG, JPEG ve PNG gibi popüler görüntü formatlarından daha küçük boyutta yüksek kaliteli ve zengin görüntüler sunmak için geliştirilmiştir. Bu popüler formatların en iyi özelliklerini ve niteliklerini alır ve bunları üstün kayıpsız ve kayıplı sıkıştırma ile birleştirir.

Google’ın WebP çalışmasına göre, WebP görüntüleri aynı kaliteyi korurken PNG’lerden %26 ve karşılaştırılabilir olanlardan %25-34 daha küçüktür. JPEG’ler. WebP halihazırda YouTube ve eBay gibi şirketlerin birçok sitesine güç sağlamaktadır.

WebP Kullanmanın Avantajları

 • Daha hızlı yükleme süreleri-Daha küçük dosya boyutları sayesinde WebP görselleri içeren sayfalar daha hızlı yüklenir. Bu da siteden alınan keyfi büyük ölçüde artırır: Yüklemedeki her bir saniyelik gecikme ziyaretçi memnuniyetini %16 oranında azaltır ve her dört ziyaretçiden biri 4 saniye içinde yüklenmezse sizi tamamen terk eder.
 • Daha az medya depolama-WebP’nin gelişmiş sıkıştırması aynı zamanda daha az depolama alanı anlamına gelir. Bu, büyük miktarda resim barındıran siteler için çok önemlidir ve hatta web barındırma hizmetinizden tasarruf etmenizi sağlayabilir.
 • Şeffaflık ve animasyon-Yukarıda da bahsettiğimiz gibi WebP, PNG’nin şeffaf arka planlarını ve GIF’in animasyon özelliklerini destekleyen tek görüntü formatıdır ve JPEG’in sıkıştırmasını gölgede bırakır.
Önerilen İçerik :   Çekişmeli Boşanma İçin Ne Yapmalı?

WebP Kullanmanın Dezavantajları

 • Tüm tarayıcılar tarafından desteklenmez – WebP tarayıcılar arasında aslan payına sahip olsa da, hala desteklemeyenler vardır. HTML’de bir yedek görüntü oluşturmayı içeren geçici bir çözüm var, ancak yedek olarak tamamen başka bir dosya oluşturmak bazen ilk etapta WebP kullanarak tasarruf ettiğiniz tüm ekstra depolama alanını ortadan kaldırıyor.
 • Kalite hala düşüktür – WebP’nin dezavantajı değil, tüm kayıplı sıkıştırmaların dezavantajı olarak, görüntünüzün kalitesi hala düşüktür. Çoğu insan için bu miktar önemsizdir, ancak fotoğrafçılık veya grafik tasarım portföyleri gibi görsel siteler için görsel kalitenizin maksimum olmasını istersiniz.

WordPress WebP Express Eklentisi Nedir?

WebP Express, WebP’yi destekleyen tarayıcılara jpeg/png yerine otomatik olarak oluşturulmuş WebP görüntüleri sunan ücretsiz eklentidir. WebP Express, WordPress için gerçek bir sorunu çözen bir görüntü optimizasyon eklentisidir – görüntüleri destekleyen tarayıcılara .webp biçiminde ve diğer tarayıcılara (örneğin Safari) .jpg veya .png biçiminde sunar.

WebP formatı JPG’ye göre daha iyi bir kalite ve sıkıştırma seviyesi sunuyor ve kullanımı Google tarafından tavsiye ediliyor. Mükemmel bir dünyada, sadece .webp dosyalarını yükleyebilir ve .jpg görüntülerini tamamen unutabiliriz. Ancak, ziyaretçilerinizin önemli bir kısmı Safari tarayıcısına sahip Apple cihazları kullanıyor olabilir. Ve bu görüntüleri göremeyeceklerdir, çünkü Safari geliştiricileri uzun yıllar boyunca bu formatı inkar etmiş ve görmezden gelmiştir. Sonunda bir süre önce ışığı gördüler, ancak şimdiye kadar .webp formatı Safari’de yalnızca kısmen destekleniyor (destek, işletim sisteminin sürümüne bağlıdır).

WebP Express eklentisi bu sorunu çözüyor ve bunu çok iyi yapıyor. Resimlerinizin .webp versiyonlarını oluşturacak ve WordPress web sitenize ziyaretçilerinize doğru versiyonu sunması için talimat verecektir. Bu işlem .htaccess kuralları aracılığıyla yapılabilir ya da bir CDN (örneğin Cloudflare) kullanıyorsanız sayfaların HTML biçimlendirmesi değiştirilmelidir.

Önerilen İçerik :   Jujutsu Kaisen İzle

WebP Express Ayarları Nasıl Yapılır?

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra sol yönetici panelinde yer alan ayarlar bölümünün üzerine fare imlecinizi getiriniz. Daha sonra “WebP Express” bölümüne girin. Burada Webp Express Ayarları yapabileceğiniz ekran ile karşılaşacaksınız.

Açılacak sayfada bulunan “Conversion Method” bölümündeki listede en altında yer alan “GD Extensions” özelliğinin desteklendiğini belirten yeşil tik olması gerekmektedir, yeşil tik yoksa hosting yer sağlayıcınızla görüşerek durumu bildirmeniz gerekir. Eğer sunucunuz eklentiyi destekliyorsa diğer adımları devam edebilirsiniz. General bölümünde yer alan ayarlar şu şekilde olması gerekir;

 • Operation Mode: Varied Image Responses
 • Scope: Uploads Only
 • Image types to work on: Both jpegs and pngs
 • Destination Folder: Mingled
 • File extension: Set to “.webp”
 • Destination structure: Document root

Tüm ayarları yaptıktan sonra “Save Settings” butonuna tıklayarak tüm ayarları kaydedebilirsiniz. Bundan sonra web sitenize yüklenen fotoğraflar “.webp” formatında gözükecektir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir