SEO ve PPC: Satışları Artırmak İçin Neden İkisini de Kullanmalısınız

Arama motoru trafiği alabileceğiniz en iyi trafiktir. Neden mi? Çünkü potansiyel müşterilere tam da ürün veya hizmetlerinizi aradıkları anda ulaşırsınız. İster SEO ile organik olarak sıralama yapın ister PPC yoluyla trafik için ödeme yapın – her iki yaklaşım da sitenize nitelikli alıcılar sağlar.

Peki işletmeniz için hangisini kullanmalısınız? Her İkisini de kullanmalısınız. Size SEO ve PPC arasındaki temel farkları göstereceğim ve sonuçları en üst düzeye çıkarmak için neden her iki tekniği de birleştirmeniz gerektiğini anlatacağız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

SEO’nun Avantajları Nelerdir?

SEO’nun diğer pazarlama stratejilerine göre tonlarca avantajı vardır. Eğer SEO’ya odaklanmıyorsanız, uzun vadede çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

SEO Uygun Maliyetlidir

Her şeyden önce SEO, PPC’ye kıyasla çok uygun maliyetlidir. SEO ihtiyaçlarınızı kaliteli bir SEO ajansına yaptırsanız bile, tam bir PPC kampanyası oluşturmaktan çok daha az maliyetli olacaktır. Bu, ileride çok daha yüksek bir getiri elde edeceğiniz anlamına gelir.

SEO Sonuçları Uzun Sürelidir

Muhtemelen SEO’nun PPC’ye karşı en büyük avantajı, sonuçların uzun süreli olmasıdır. Şunu demek istiyoruz: Google reklam kampanyanızı şu anda kapatırsanız, trafiğiniz hemen ölür. SEO’da durum böyle değildir. SEO’nun sonuç vermesi biraz zaman alır, ancak bir kez SERPS’in ilk sayfasında yer aldığınızda tonlarca organik trafik alırsınız.

SEO Uzun Vadeli Büyük Yatırım Getirisi Sağlayabilir

Herhangi bir pazarlama stratejisinin amacı yüksek bir yatırım getirisi (ROI = yatırım getirisi) sağlamaktır. SEO da bundan farklı değildir. Aslında SEO, uygulayabileceğiniz tüm pazarlama stratejileri arasında en yüksek yatırım getirilerinden birini sağlar. Buna inanabiliyor musunuz? Çünkü büyük miktarlarda satış elde etmek için çok fazla para yatırmanıza gerek yoktur – yatırım getiriniz önemli ölçüde daha yüksektir. Ancak yatırım getirisini yalnızca satışlar açısından düşünmeyin. SEO da yardımcı olur:

  • Otorite ve güvenilirlik oluşturmaya
  • Markanız hakkında farkındalık yaratın
Önerilen İçerik :   İhracatta Müşteri Bulma Yöntemleri

Sadece bu da değil, birçok kişi arama sonuçlarındaki PPC metin reklamlarını atlıyor ve sadece organik sonuçlara bakıyor. Neden mi? Basitçe söylemek gerekirse, reklamlara güvenmiyorlar. Organik sıralama, potansiyel müşterilerin güvenini artırmaya yardımcı olarak potansiyel müşteri ve satışlarda büyük bir artışa yol açar.

SEO ve PPC: Satışları Artırmak İçin Neden İkisini de Kullanmalısınız
SEO ve PPC: Satışları Artırmak İçin Neden İkisini de Kullanmalısınız

PPC’nin Avantajları Nelerdir?

PPC’nin en popüler biçimi Google metin reklamlarıdır. Mantıklı, değil mi? Google dünyanın en büyük arama motorudur, bu nedenle birçok reklamveren en üst sıralarda yer almak için Google reklamları yayınlamaktadır.

Hızlı Sonuçlar

Her şeyden önce PPC’nin en büyük avantajı, bugün bir kampanya oluşturup neredeyse anında sonuç almaya başlayabilmenizdir. Ve en iyi kısmı? Trafik süper hedeflidir. Derinlemesine anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra, hangi anahtar kelimelerin en fazla trafiği ve satışı getirme olasılığının en yüksek olduğunu bileceksiniz. PPC’nin bu avantajı, başka hiçbir ücretli reklam stratejisiyle neredeyse kıyaslanamaz.

PPC Ölçeklenebilir ve Kontrol Edilebilir

Google algoritma değişiklikleri hakkında endişelenmek istemiyor musunuz? PPC ile bunu yapmak zorunda değilsiniz. Google’ın sık sık yaptığı algoritma değişiklikleri Google reklamlarını etkilemez. Bu, PPC reklamverenleri için önemli bir avantajdır. Sizin için işe yarayan bir reklam ve anahtar kelimeye sahip olduğunuzda, şunları yapmak kolaydır:

  • Bütçenizi artırın
  • Kampanyanızı ölçeklendirin

Ücretli arama kampanyalarını kontrol etmek daha kolaydır ve bunları istediğiniz gibi ölçeklendirebilirsiniz. SEO ile bu düzeyde bir kontrole sahip değilsiniz.

SEO ve PPC: İkisini de Kullanmanız İçin Nedenler

İşte gerçek: SEO, PPC’den daha iyi değildir. PPC de SEO’dan daha iyi değildir. Her ikisinin de kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Dolayısıyla bu yöntemlerden en iyi şekilde yararlanmak için bunları birleştirmek mantıklıdır. Dahası, SEO ve PPC aslında birbirlerini çok iyi tamamlayabilirler. Bunlar, profesyonellerin SEO ve PPC’yi birlikte çalışmak üzere birleştirdiği en iyi 3 yoldur.

Önerilen İçerik :   Yurtdışına E-İhracat Yapılabilecek Sektörler

Hedeflenecek Kârlı Anahtar Kelimeler Bulun

Kaliteli PPC stratejileri tamamen kârlı anahtar kelimeler bulmakla ilgilidir. Reklam yayınlamanın bir parçası da test etmek olduğundan, PPC uzmanları genellikle farklı anahtar kelimeleri geniş ölçekte test eder.

PPC anahtar kelime verilerinizi, SEO hedeflemesi için ideal anahtar kelimeleri seçmenize yardımcı olması için kullanabilirsiniz. Bunun faydası, SEO için hangi anahtar kelimelere yatırım yapmaya değer olduğunu bilmektir. Bu anahtar kelime için sıralamaya girdiğinizde, Google reklamları için artık çok fazla para harcamanıza gerek kalmayacağından tonlarca para tasarrufu yaparsınız.

Meta Açıklamanızı ve Başlığınızı Optimize Edin

Meta açıklamanız ve başlığınız olarak ne koyacağınızdan emin değil misiniz? Hızlı bir Google araması yapın ve arama sonuçları sayfalarının en üstünde yer alan Google metin reklamlarına bakın. PPC reklamverenleri metin reklamlarını test etmek ve optimize etmek için tonlarca zaman harcıyor. Bu bilgiyi kendi yararınıza kullanın ve daha iyi açıklamalar ve başlıklar yazın.

Tam SERP Hakimiyeti

Bir Google reklamı ile en üst pozisyon için ödeme yapmak artık yeterli değil. Giderek artan sayıda kullanıcı ücretli reklamları tıklamaktan kaçınıyor ve yalnızca organik arama sonuçlarını tıklıyor. Kullanıcıların yalnızca yaklaşık %10’u ücretli arama reklamlarına tıklıyor. Yalnızca reklam yayınlıyorsanız, tüm trafiğin %90’ını kaçırırsınız! Akıllı pazarlamacılar, aynı anahtar kelimeler için zaten sıralamada olsalar bile kârlı anahtar kelimelerde reklam yayınlar. Bu, satışları artırır ve SERP’lerde daha fazla görünürlük elde etmenizi sağlar.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir