Trendyol İş Birliği Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Dijitalleşme ile birlikte yeni yöntemlerin ortaya çıktığı pazarlama alanında son dönemlerde influencer pazarlama tekniği çok fazla kullanılmaktadır. Influencer pazarlama yöntemine elektronik ağızdan ağıza iletişim de denilebilir. Bu pazarlama yönteminde markalar, sosyal medyada çok fazla takipçisi olan hesap sahipleri ile anlaşmaktadır. Influencer, hizmet ya da ürün hakkında görüşünü paylaşarak tüketicilerin satın alma niyetini etkilemektedir.

Günümüzde küçük, orta, büyük ölçekli şirketlerin çok fazla tercih ettiği influencer pazarlama yöntemini en yoğun kullanan şirketler arasında Trendyol gelir. Trendyol, influencer iş birliği programıyla 10 binden fazla takipçisi olan her sosyal medya hesaba influencer olma şansı verir. Peki nasıl? Cevabı ve daha fazla detayları bu yazıda yer veriyoruz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Trendyol Influencer İş Birliği Nedir?

Türkiye’nin önde gelen firmasından biri olan Trendyol, influencer marketing pazarlama yöntemini yoğun şekilde kullanır. Sosyal medyada yüksek takipçi sayısı olan hesaplar ile yapılan bu pazarlama yönteminde reklamlardan yapılan satışlardan komisyon ödemesi yapılır.

Trendyol Influencer İş Birliği’nde Kazanç Sistemi Nasıldır?

Bu program ile çok takipçisi olan hesap sahipleri Trendyol ile iş birliği yapma fırsatı yakalamaktadır. Bu hesap sahipleri oluşturdukları ürün linklerini hesaplarında paylaşmaktadır. Paylaşılan linklere tıklayan ve bu link üzerinden alışveriş yapıldıkça komisyon kazanmaktadır. Yani bu sistem genellikle kazan-kazan prensibi ile çalışmaktadır. Bir diğer adı ile Trendyol Affiliate programı, günümüzde en çok gelir elde edilen alanlarından biri olan influencer dünyasına katılmaya yardımcı olmaktadır.

Daha detaylı anlatmak gerekirse; belirlenen kriterleri sağlayan influencer, Instagram, Youtuber, Facebook, Twitter ve TikTok gibi sosyal medya platformlarında oluşturdukları Trendyol linkini takipçileriyle paylaşmaktadır. Bu linklere tıklayan takipçilerin getireceği indirilme metrikleri, ciro ve yeni gelen müşteri verileri üzerinden influencerlar her ay belirli oranlarda komisyon kazanmaktadır.

Trendyol İş Birliği Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?
Trendyol İş Birliği Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Trendyol Influencer Başvurusu Nasıl Yapılır?

Trendyol Influencer başvurusu yapmak kolaydır. Programda yer almanın ön koşullarını sağlayarak formu doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Formu doldurduktan sonra platform yaklaşık 10 gün içerisinde başvuru sahiplerine ulaşır ve olumlu veya olumsuz yanıt alır.

Önerilen İçerik :    Kriz Dönemlerinde Yapılacak İşler

Trendyol Influencer Başvuru Adımları Nelerdir?

Trendyol Influencer iş birliğine başvuru aşamaları şunlardır:

 1. Trendyol influencer başvuru formu doldurun.
 2. Başvurusu alınan kişilerin hesapları ve takipçileri hakkında araştırmalar yapılır. Takipçiler gerçek değil ise başvuru kabul edilmemektedir.
 3. Bir sonraki adımda, Trendyol influencerlardan bir takım resmi evrak taleplerinde bulunulur. Kişilere sözleşme yapılacak ve gerekli eksik belgeleri tamamlayabilecekleri hesap bilgileri gönderilmektedir. Bunun için fatura kesecek firmanın olması veya bir influencer ajansıyla çalışmak gerekmektedir.
 4. Trendyol tarafından kişilere gönderilen belge yükleme ekranında gerekli belgeler yüklenmesi gerekir.
 5. Tüm aşamalar olumlu sonuçlandıktan sonra Trendyol’dan influencerlara 14 gün içerisinde “Paylaşım yapmaya başlayabilirsiniz” içerikli bir e-posta gönderilmektedir. Bu duyurudan sonra influencer gelir elde etmeye başlayabilmektedir.

Trendyol Influencer Başvuru Şartları Nelerdir?

Influencerlar Trendyol ile satış ortaklığı yapılması için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

 • Instagram’da takipçi sayısı 10 binin üzerinde olması,
 • 18 yaşından büyük olunması,
 • Takipçi ve beğenilerin organik olması,
 • Etkileşimin yüksek olması,
 • Aktif ürün satışı yapılan hesap olmaması,
 • Influencerlar kazançlarını fatura edebilecek bir şirket ya da ajans ile çalışıyor olmaması gerekir.

Trendyol Influencer Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Influencerlar elde ettikleri kazancı fatura edebilmesi için bir şirket sahibi olması veya herhangi şirket veya ajans ile çalışıyor olması gerekir. Başvuru sırasında bu şirket ya da ajanslara ilişkin şu belgeleri sisteme yüklenmesi gerekir:

 • Vergi Levhası,
 • Resmi Sicil Gazetesi,
 • Vergi Kimlik Numarası,
 • İmza Beyannamesi ya da Sirküleri,
 • Muvafakatname,
 • Affiliate Programı Sözleşmesi.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir