Blogunuzun Kenar Çubuğuna Ne Koymalısınız?

Herkes kenar çubuğunuzun en önemli gayrimenkul olduğunu bilir, değil mi? Ve kenar çubuğunuza koyduğunuz herhangi bir şeyin sonsuz, kazançlı tıklamalar çekeceğinden emin misiniz? Pek sayılmaz.

Blogunuzun kenar çubuğu tamamen göz ardı edilmesi gereken bir şey değildir, ancak aynı zamanda geçmişte olduğu kadar büyük bir mesele de değildir. Bunun büyük bir kısmı insanların bunu görmezden gelmeye alışmış olması, bir diğer kısmı ise giderek daha fazla insanın bunu ilk etapta görmemesidir. Mobil cihazlar dünyayı ele geçirdikçe, giderek daha fazla ziyaretçiniz kenar çubuğunuzu asla görmeyecek. Bunun yerine, blogunuzu bir telefonda görüntülerken, kenar çubuğunuz yazının altında bir yere gömülmüş olarak hemen yazınızın içeriğini göreceklerdir.

Sonuç olarak, kenar çubuğunuza ne koyacağınıza karar verirken bunu masaüstü kullanıcıları için optimize etmeli ve insanların gerçekten fark edebilmesi için mümkün olduğunca temiz tutmaya çalışmalısınız. Bu yazıda, niş sitelerimizde kenar çubuğuna ne koyduğumuzu gözden geçirecek ve neden çok temiz ve minimal tuttuğumuzu açıklayacağız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Yazar Biyografisi

Niş sitelerimizin kenar çubuğuna her zaman koyduğumuz ilk şey birinin yüzü ve bir biyografisidir. Teknik olarak, birkaç sitemizin kendileriyle ilişkili bir yüzü yok, ancak hepsinde bir resim ve bir metin var.

Ne olursa olsun, sitenize bir kimlik kazandırmanın önemli olduğunu düşünüyoruz ve bence bu çoğu insanın bir kenar çubuğunda görmeyi beklediği bir şey.

İhtiyacınız olan tek şey, kendinize ait iyi bir resim ve ardından siz ve siteniz hakkında 1-2 cümle. Bu, insanlara blogun arkasında gerçek bir kişi olduğu hissini vermeye yardımcı olur.

Blogunuzun Kenar Çubuğuna Ne Koymalısınız?
Blogunuzun Kenar Çubuğuna Ne Koymalısınız?

Arama Çubuğu

Genellikle kenar çubuğumuza eklediğimiz diğer büyük öğe ise bir arama çubuğudur. Arama çubuğu çok önemlidir çünkü insanlara sitede aradıklarını bulmaları için hızlı ve kolay bir yol sunar. Ayrıca çok az yer kaplar.

Önerilen İçerik :   Ne Satabilirim İnternetten, Dükkandan, Evden Satabileceğiniz Ürünler

Bazı temalarda blogunuzun üst kısmındaki gezinti alanında veya muhtemelen mantıklı olan başka bir yerde bir arama çubuğu bulunur, bu nedenle sizin özel durumunuzda kritik olabilir veya olmayabilir. Herkese açık sitemiz olan mybackyardlife.com’daki herhangi bir gönderiye giderseniz, yazar biyografisi ve arama çubuğunun kenar çubuğunda sahip olduğumuz tek iki öğe olduğunu göreceksiniz.

Özel Filtre

Arama çubuğuna benzer şekilde, kenar çubuğunuz için bir başka harika seçenek de insanların içeriğinizi kategorilere ve etiketlere göre hızlı bir şekilde filtrelemesini sağlayan özel bir filtredir. Tıpkı bir arama çubuğu gibi, bu da insanların aradıklarını hızlı bir şekilde bulmalarını kolaylaştırır. Sitelerimizden bir ya da ikisinde kenar çubuğunda Search & Filter WordPress eklentisi ile uyguladığımız özel bir filtre var. Bu eklentinin kurulumu nispeten kolay ve ziyaretçilerin aradıklarını daraltmalarına olanak tanıyan birkaç farklı yolu var. Sanırım bu eklentinin ücretli bir versiyonu da var, ancak biz şu anda ücretsiz olanı kullanıyoruz ve bu da fazlasıyla yeterli oldu.

Önerilen İçerik

Niş sitelerimizde kenar çubuğuna eklemek istediğimiz son öğe bir gönderi listesidir. Bu bir liste veya son gönderiler, popüler gönderiler veya özenle seçilmiş gönderiler olabilir.

Genellikle yeni bir siteye sadece son gönderilerin bir listesini ekleriz. Ancak, bir siteyi reklam ağına eklediğimizde, yayın listesini kaldırır ve bunun yerine Grow platformunun bir parçası olan “Önerilen” widget’ını kullanırız. Bu widget, her ziyaretçinin önceki etkileşimlerine dayalı olarak içerik önerir, bu nedenle bir şekilde kişiselleştirilmiştir. Ayrıca gerçekten hoş görünüyor.

Kenar Çubuğumuzu Neden Kısa Tutuyoruz?

Yukarıdaki önerilen kenar çubuğu öğeleri listesi oldukça kısa, bu yüzden neden bu kadar minimal tuttuğumuzu merak ediyor olabilirsiniz. Bunun iki temel nedeni var.

Daha önce de değindiğim ilk neden, kenar çubuğunuza çok fazla şey koyarsanız insanların at gözlüklerini takma eğiliminde olmalarıdır. Ayrıca, insanlara çok fazla seçenek sunulduğunda, basitçe bir seçim yapmazlar, yani kenar çubuğunuzu tamamen görmezden gelirler. Bununla birlikte, kenar çubuğumuzu kısa tutmamızın en önemli nedeni daha fazla para kazanmaktır. Sonuçta, niş sitelerimizde para kazanmak birincil hedeftir.

Önerilen İçerik :   E-ticaret Reklam Yönetimi Nasıl Yapılır?

Kenar çubuğunuzu kısa tuttuğunuzda, kenar çubuğunun sonunda görünen alttaki yapışkan reklam, kenar çubuğunuz daha uzun olsaydı görüneceğinden daha kısa sürede görünecektir. Bu kenar çubuğu ne kadar uzun süre görünür kalırsa, o kadar çok para kazanırsınız. Bu kadar basit.

Tek Beden Herkese Uymaz

Bu konuyu kapatmadan önce, bunun herkese uyan basit bir durum olmadığını belirtmek isterim. Hemen her durumda kenar çubuğunuzu kısa tutmanın mantıklı olduğunu düşünsem de, kenar çubuğunuza koyacağınız öğeler nişinize ve hedeflerinize bağlı olarak değişecektir.

Örneğin bu sitede, kenar çubuğunda bülten kayıt düğmesi ve YouTube bağlantısı da dahil olmak üzere birkaç öğe daha var. Bunlar bu sitenin hedefleri için önemlidir, ancak niş sitelerimiz için o kadar da önemli değildir. Her senaryoda neyin en mantıklı olduğunu belirlemek için her siteyi her zaman duruma göre değerlendirin.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir