Girişimci Çocuk Nasıl Yetiştirilir?

Çocuk yetiştirirken girişimci çocuk nasıl yetiştirilir? Sorusuna isabetli bir şekilde yanıt vermek; eğitim açısından önemlidir. Çocukların girişimci bir karaktere sahip olmaları, onların yetiştirilme tarzıyla doğrudan ilgilidir. Dolayısıyla çocuk yetiştirirken bu husus göz önünde bulundurulacak olursa; çocuktaki girişimci yan da ortaya çıkar!

Her çocuk doğduğu andan itibaren belirli bir potansiyele sahiptir. Teknoloji hızla gelişmektedir. Dünya nüfusu çoğalmakta ve iş alanları kısalmaya başlamıştır. Çağımızda yetişen çocukların şimdiden girişimcilik tekniklerini öğrenmesi öngörülmektir. 11-17 yaş aralığındaki çocuklar genç olarak kabul edilmektedir. Bu yaş aralığındaki gençlere anne baba desteği oldukça önemlidir. Aileler çocukların yeteneğini görüp potansiyelleri doğrultusunda yetiştirmek durumundadırlar. Girişimci çocuk nasıl yetiştirilir? Sorusunun cevabı için bazı basit kriterlerin bir araya gelmesi gerekmektedir.

33214643e30446b4ed6bb87a29c11bc3

Bazı çocuklar girişimcilik potansiyellerini hareketleri ve düşünceleri ile belli ederler. İlerleyen zamanlarda iyi bir girişimci olacağını ailelerine hissettirmektedirler. Böyle çocukların başarılı olabilmesi için aile faktörü çok etkilidir. Çocukların doğumundan itibaren iyi bir gözlemci olmak gerekmektedir. Hayallerinin desteklenmesi çocukların fikirlerini özgürce ifade edebilmelerini sağlar. Sosyal ve duygusal gelişimi için özgüven verilmesi için aileler tarafından eğitilmeleri gerekmektedir. Nasıl ki çocuk çeşitli kurslara gönderiliyorsa, girişimcilik alanında ki kurslara da katılması sağlanmalıdır.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Girişimci Çocuk Nasıl Yetiştirilir? Ailenin Rolü

Her aile çocuğunun iyi yetişmesini ve iyi bir eğitim almasını ister. Büyüdüğünde başarılı bir lider, cesaret ve özgüven sahibi olması onları gururlandırmaktadır. Çocukların kimisi doğuştan girişimcilik ruhuna ve yeteneğine sahiptir. Kimileri ise ailelerin ve ilgili kişi kurumların desteği ile bu potansiyellerini sonradan ortaya çıkarmaktadır. Çocuklarınızın becerilerinden hayatları boyunca yaralanmaları bir bakıma ailelerin elindedir. Bu becerilerin çocuklara öğretilmesi gerekmektedir.

Çocuklara mümkün olduğunca sorumluluk verilmelidir. Çocuğunuzun her işini yapmaktan kaçınmalı ve onun büyümesine fırsat tanımak gerekir. Çocuklar yetişkinler gibi bir bireydir. Ailelerin bunun farkına varıp çocukları ile empati yapmaları gerekmektedir. Onlara yardımseverlik öğretmek, iyilik aşılamak ileride iyi bir lider olamasa da iyi bir insan olmasını sağlayacaktır. Çocuk doğası gereği merak eder. Aile olarak merak duygusunu geliştirmeniz gerekmektedir. Bahsedilen beceriler öğretilebilir. Girişimci bir çocuğun bu özellikler altın bileziğidir.

Önerilen İçerik :   E-İhracat Stratejileri: Dijital Pazarda Etkin Bir Varlık Yaratmanın İpuçları

Girişimcilik Kursları

Aileler çocukların girişimcilik potansiyelini keşfettikten sonra onları bu yönde teşvik etmelidir. Verecekleri eğitim bazı durumlarda yeterli gelmemektedir. Girişimci çocuk nasıl yetiştirilir? Amacı doğrultusunda destek almaları gerekmektedir. Girişimci çocukları keşfeden, potansiyellerini ortaya çıkaran birçok kurs bulunmaktadır. Hatta bu kurslar devlet ve iş insanları tarafından finanse edilir, destek verilir. Geleceğin girişimcilerine bir nevi yatırım yapılmaktadır.

Adı geçen bu kurslar sayesinde çocukların ve gençlerin potansiyelleri performansa çevrilmektedir. Bahsedilen performans da ekonomiye kazandırılır, katkı sağlar. Birçok yenilikçi fikirler açığa çıkmaktadır. Dönem dönem sivil toplum örgütleri ve kurslar hakkında kampanyalar yapılmaktadır. Kurslar sadece çocuklara yönelik değildir. Süreçte ailelerin rolü de büyük olduğu için ebeveynlere de eğitim verilmektedir. Dolayısıyla bu kursları araştırıp destek almak çocuğunuza faydalı olabilir.

Girişimcilik Kurslarında Öğretilenler

Girişimcilik kurslarında sadece girişimcilik hakkında bilgiler verilmemektedir. İyi bir insan da olması gereken davranışlar çocuklara öğretilir. İyi bir insan ileride iyi bir lider demektir. Girişimci çocuk nasıl yetiştirilir? Sorusunun cevabı ailenin çocuktaki potansiyeli görmesinden sonraki aşamalardır. Kurslarda beyin fırtınasına çok önem verilmektedir. Böyle durumlarda çok yaratıcı ve ilginç fikirler ortaya çıkar. Girişimcilik konusunda temel bilgiler yanında pratikler de gösterilmektedir. Böyle durumlarda çocukların potansiyellerini açığa çıkarmak hedeflenir. Kısacası hayallerin uygulamaya dönüştürülmesinin keşfi bu kurslar sayesinde olmaktadır. Üretken bir nesil yetiştirilir.

 

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir