Amazon’da Satış Yapmaya Nasıl Başlanır?

Hem satıcılar hem de müşteriler arasında popüler olan Amazon’un milyarlarca dolarlık bir şirket olmasına şaşmamalı. Site, satıcılara ürünlerini küresel bir kitlenin önüne çıkarmanın kolay bir yolunu sunuyor. Platforma başlamak korkutucu görünebilir, ancak düşündüğünüzden daha kolaydır. Bu yazıda, yalnızca beş basit adımda Amazon’da nasıl satış yapacağınız konusunda size yol göstereceğiz. Başlamak için bilmeniz gereken her şey burada.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

5 Adımda Amazon’da Satışa Başlayın

Sadece beş basit adımda Amazon’da nasıl satış yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Pazar Araştırması Yapın

Amazon’da satış yapmaya başlamadan önce kısıtlı ürünler listesini kontrol etmelisiniz. Mücevher veya DVD gibi bazı kategoriler, listelemeden önce onay gerektirirken, bazı ürünler tamamen kısıtlanmıştır. Kısıtlanmış ürünler genellikle federal olarak düzenlenir. Potansiyel bir ürünü daraltmak için başarılı bir ürünün özel etiketlemesine bakmayı düşünün. Bu, üreticinin şirket etiketinizi mevcut bir ürüne eklediği anlamına gelir. Hangi ürünlerin popüler ve trend olduğuna bakın.

Bir ürüne veya ürün nişine karar verdikten sonra, satmak istediğiniz ürünler için en iyi listelere bakın. Çok rekabet var mı? Yarışmanın tamamı Prime nakliye sunuyorsa, FBA kullanıyorsa ve çok sayıda 4,5 ve 5 yıldızlı incelemeye sahipse, rekabet etmek zor olabilir. Talep gören ancak giriş engeli daha düşük olan bir ürün istiyorsunuz. Bir ürün bulduğunuzda, bir tedarikçi bulmanız gerekir. Pazarlık yapın ve numune isteyin; istediğiniz son şey, kolayca kırılan veya resimlere benzemeyen bir ürün.

Bir tedarikçi bulduktan sonra birim başına maliyetinizi hesaplamanız gerekir. Marjlarınız, ürününüzü uygulanabilir kılmak için yeterince yüksek mi? Değilse, farklı bir ürün düşünmeniz gerekebilir. İdeal olarak, kuponlar ya da indirimler sunabilmek için yeterli marjınız vardır. İlk ürününüze karar vermeden önce pek çok seçenek üzerinde bir uygulanabilirlik testi yapmanız gerekebilir.

Amazon'da Satış Yapmaya Nasıl Başlanır
Amazon’da Satış Yapmaya Nasıl Başlanır

Satıcı Hesabı Oluşturun

Bir satıcı hesabı oluşturmak için aşağıdaki ayrıntılara sahip olmanız gerekir:

 • Banka hesap numarası ve yönlendirme numarası
 • Kredi kartı
 • Devlet tarafından verilen ulusal kimlik (sürücü belgesi gibi)
 • Vergi bilgisi
 • Telefon numarası
Önerilen İçerik :   Amazon Sitesinden Ürün Satarak Para Kazanma

Bu ayrıntıları topladıktan sonra Seller Central’a gidin ve bir satış planı seçin. Bireysel satış planı, ayda 40 birimden daha az satış yapanlar için en iyisidir. Bunu bir kullandıkça öde planı olarak düşünün çünkü satış başına sadece 0,99 ABD dolarıdır. Profesyonel satış planı, ayda 40 birimden fazla satan ve gelişmiş raporlara ve API’lere erişmesi gereken satıcılar için en iyisidir. Launchpad veya El Yapımı üzerinde satış yapmak için Profesyonel bir hesabınızın olması gerekir. Sattığınız miktar ne olursa olsun, profesyonel ayda 39,99 $ çalışır.

Ürün Ekle

Ürün eklemenin iki yolu vardır: aynı ürünün mevcut bir listesini kullanın veya yeni bir liste oluşturun. Belirli bir ürünün tek satıcısıysanız, yeni bir listeleme kullanmanız gerekir. Bir liste aşağıdaki ayrıntıları içerir:

 • Ürün tanımlayıcısı (GTIN, UPC, ISBN veya EAN)
 • SKU (stok tutma birimi)
 • Fiyat, ürün durumu, mevcut miktar ve nakliye seçenekleri
 • Ürün adı, marka, kategori, açıklama ve resimler
 • Anahtar kelimeler ve arama terimleri

Ürün açıklamalarınızın arama motorları (SEO olarak bilinir) için optimize edilmesi gerekir. Listeleriniz için anahtar kelimeleri araştırmak, SEO’nun önemli bir unsurudur. Buradaki fikir, listenize insanların aradığı anahtar kelimeler eklemek ve alakasız anahtar kelimeler eklemek görünürlüğünüzü engelleyebilir. Yazmak sizin için uygun değilse, sizin için optimize edilmiş ürün açıklamaları yazması için bir metin yazarı tutmayı düşünün. Metin yazarlarını Fiverr ve Upwork gibi platformlarda bulabilirsiniz.

Benzer şekilde, görseller de ürün açıklaması kadar önemlidir. Fotoğraflar beyaz bir arka plana sahip olmalı ve minimum 500 x 500 piksel boyutunda olmalıdır. Yüksek kaliteli listeler için dosya boyutunu 1000 x 1000 piksele yükseltin. Birçok satıcı ürün resimleri çekmek için bir ışık kutusu kullanır; aksi halde ürününüzü gönderirseniz bazı firmalar sizin için fotoğraf çekebilir.

Önerilen İçerik :   Trendyol Sitesinden Ürün Nasıl Satılır?

Müşterileri Çekin

Muazzam miktarda Amazon listeleri ile sizinki öne çıkmalıdır. Müşterileri çekmek için en iyi uygulamalar fiyatlandırma, nakliye ve reklamcılıktır.

 • Rekabetçi fiyatlandırma belirleyin. Amazon, belirlediğiniz parametrelere göre liste kaydınızı optimize edilmiş bir fiyata otomatik olarak yeniden fiyatlandıran yerleşik satıcı araçlarına sahiptir (bu şekilde, yine de kar elde edersiniz). Ayrıca Amazon Business müşterilerini çekmek için toplu fiyatlandırmaya sahiptir.
 • Hızlı gemi. Amazon Prime gönderimini kullanmıyorsanız, bir sonraki en iyi şey, FBM’yi kullandığınızda ürünlerinizi hızlı bir şekilde gönderdiğinizden emin olmaktır.
 • Sponsorlu listelerle reklam verin. İlanınızı sponsorlu ilana dönüştürdüğünüzde ürün sayfalarında ve arama sonuçlarında görünür. Bu reklamlar, tıklama başına maliyet (TBM) temelinde çalışır. Bu, birisi reklamınızı her tıkladığında, satın alma işlemi yapsalar da yapmasalar da ödeme yaptığınız anlamına gelir. Bu birkaç kuruş olabilir veya tıklama başına birkaç dolara mal olabilir.

İnceleme Alın

Müşterilerinizden yorum isterken nelere izin verilip verilmediğine dair katı kurallar vardır. Müşterilerinizin inceleme bırakması için teşvikler sağladığı tespit edilirse, hesabınız kalıcı olarak yasaklanabilir, fonların durdurulması ve hatta yasal işlemle karşı karşıya kalabilir. Yapabilecekleriniz:

 • Bir inceleme isteyin, ancak bunun için tazminat, ücretsiz ürün, geri ödeme veya indirim teklif etmeyin
 • Hakiki incelemeler sağlamak için gözden geçirenlere bir teşvik sağlayan Amazon’un Erken İnceleme Programına kaydolun

Başka bir Amazon satıcısının bunu yaptığını görmen, sorun olmadığı anlamına gelmez. Yakalanıp satıcı hesabınızı kaybetmeye değmez.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir