İyi Bir Satışçı Nasıl Olunur?

Ticaret hayatının içerisinde yer alıyorsanız iyi bir satışçı nasıl olunur? Sorusuna da etkili bir düzeyde yanıt vermelisiniz. Böylece en iyi satışçı olmak konusunda başarılı olmanız da mümkün olur!

İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak için alışveriş yaparlar. Hizmet sektörü dünyanın her yerinde geçerli bir iş alanıdır. Günümüzde alışveriş yapmak isteyen insanlar için sayısız seçenek üretilmiştir. Elbette ki bu durum, rekabet ortamını beraberinde getiriyor. Hizmet verilecek müşteri portföyü giderek artıyor. Böylece müşteri bulmak ve potansiyel müşterileri elde tutmak biraz daha zorlaşmaktadır.

 

Yüz yüze alışverişte satış yapan kişilerin kendilerini durmadan geliştirmesi gerekiyor. Peki hizmet sektöründe iyi bir satışçı nasıl olunur? İyi bir satışçı her şeyden önce müşteri odaklı olmalıdır. Müşterinin isteklerini anlamalı ve bu doğrultuda hizmet vermelidir. Güler yüzün kazanamayacağı bir ortam yoktur. İyi bir satışçısının tavrı, müşteriyi kazanacağı gibi müşteri kaybetmeyi de sağlayabilir. Müşteri ile ilgilenmek, mağazanın da prestijini arttıracaktır. Nasıl hizmet aldığına dikkat eden müşteri, alışveriş yaptığı mağazaya bir daha gelip gelmeyeceğine karar verecektir. Müşterisini anlayabilen her satışçı, satışlarda başarılı olur. Bu durumda empati, satışçıların en önemli özelliklerinden biri haline geliyor..

satis nedir

 

Bu Yazıda Okuyacaklarınız:

Adım Adım İyi Bir Satışçı Nasıl Olunur?

Her meslekte olduğu gibi satış temsilcilerinin de başarılı olması için izleyeceği adımlar vardır. Bu adımları tamamen uygulayan kişiler başarılı satışlara imza atacaktır.

 • Sorumluluk duygusu, her iş alanı için en önemli faktördür. Verimli bir satışçı olmak için satış temsilcisi, sorumluluk sahibi olmalıdır.
 • Saygı, müşteri için olmazsa olmaz kriterlerden bir tanesidir. Saygılı bir satışçı, müşterisini etkilemeyi başarır.
 • Girişkenlik, satış için altın kuraldır. Birilerinden komut beklemeden yapılması gerekeni yapan satışçılar başarılı olur.
 • İyi bir dinleyici olmak, müşterilerin ne istediğini anlamaya yardımcı olacaktır.
 • Israrcı olmak, ikna yeteneğini kullanarak sağlanır. Müşteri hayır dese bile ürünü almak için ikna edilmelidir. Hayır kelimesi duyulsa bile pes edilmemelidir.
 • Enerjik olmak, satışlara olumlu etki eder. Güler yüz ve enerji, müşteriyi hemen etkisi altına alacaktır.
 • Tutkulu olmak, satışçının işini sevdiği anlamına gelir. İşini severek yapan herkes işinde başarılı olacaktır.
 • Görev insanı olmak, her an tetikte olmayı gerektirir. Her durum ve sorun ile başa çıkmayı gerektirir.
Önerilen İçerik :   E-ticaret Yararları Ve Zararları

Hizmet Alırken Müşteri Ne İster?

Bir malın satın alınma durumu, ihtiyaçlar üzerinden ortaya çıkar. Kişiler mantık ve duygulara göre alışverişlerine yön verir. İyi bir satış temsilcisi, müşterinin ihtiyaçlarına, mantığına ve duygularına göre satış yapmalıdır. Alışveriş sırasında klişeleşmiş satış sözcükleri müşteriyi sıkar. Hiçbir müşteri bekletilmeyi sevmez. Şeffaflık müşteri için önemlidir. Ürün hakkında yalan söylenmesini istemez. Uygun fiyatlı ürünleri almak ister. Satış yapıldıktan sonra ki sürece oldukça önem verir. Müşteri, her zaman kendisine yarar sağlayacak ürünü almak isteyecektir. Müşteriyi sıkmadan iyi bir satışçı nasıl olunur? Satışçı, müşteriye fayda sağlayacak ürünü müşteriye satmalıdır. “Müşteri her zaman haklıdır” politikasını uygulayan mağazalar müşteri için tercih sebebi olacaktır.

Satış Temsilcileri ve Müşteri Arasındaki İlişki!

Esprili bir yaklaşım ve samimi bir tavır ile müşterinin kalbini kazanmak oldukça kolay! İyi bir satışçı nasıl olunur sorusunun cevabı satışçının kendisine bağlıdır. Kendisini sürekli geliştiren her satışçı, başarılı bir satış temsilcisi haline dönüşecektir. İşini tutku ile yapan satış temsilcisi satışlara etki eder. Empati, satışçıların işinde bir adım önde olmasını sağlar. Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda alışverişe çıkmaktadır. Müşteriye “yarar” satıldığı unutulmamalı! Bakış açısı böyle olursa satışçıların işi kolay olacaktır! Böylece sektörde başarılı satışlar gerçekleştirmeniz de mümkün hale gelecektir.

YORUMLAR

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir